Premijer Andrej Plenković izjavio je u petak kako 'nema velike krize' jer će ustavni suci biti izabrani, a SDP-u je poručio da su neozbiljni, nakon što su iz te stranke najavili da neće glasati o izboru 10 sudaca ako se isti dan u Saboru glasa i o opozivu Vlade.
Plenković je u petak sudjelovao na otvorenju Muzejsko-galerijskog prostora u Banjoj Luci, gdje mu je domaćin bio Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, a kojeg HDZ i Dragan Primorac u svojim Facebook objavama redovito zovu "Mile iz Laktaša", te ga nazivaju jedinim međunarodnim prijateljem predsjednika Zorana Milanovića.
Nakon otvorenja galerije novinari su Plenkovića pitali da komentira situaciju koja se odvijala u Hrvatskom saboru, a na čijem je dnevnom redu bio niz glasovanja.
"Nema nikakve neizvjesnosti, dakle dogovorili smo se oko deset novih Ustavnih sudaca. Odbor za Ustav je o tome glasao u srijedu, dakle i predstavnici parlamentarne većine i oporbe bili su 'za'", istaknuo je Plenković.
Iz "potpuno bizarnih, neshvatljivih, nelogičnih razloga", dodao je, predstavnici SDP-a najavljuju da je njima teško glasati isti dan i o nepovjerenju premijeru, što su oni inicirali i izgubili, i o novim Ustavnim sucima.
"Jedna potpuno bizarna situacija, tako nešto još u smislu cirkusa nismo imali, međutim siguran sam da će se naći rješenje. Koliko ja shvaćam, oni žele da se Ustavni sud kompletira, hoće li se dogoditi danas ili jedan od sljedećih dana, ali dogodit će se, nema nikakve velike krize", rekao je Plenković.
"Dobro je da građani vide tko je neozbiljan i neodgovoran, to je naravno SDP, a tko je odgovoran, ozbiljan, poštuje Ustav, vladavinu prava i želi da Ustavni sud, kao jedna od ključnih institucija u Hrvatskoj, normalno funkcionira", naveo je.
Pri tome je istaknuo ulogu i nadležnost Ustavnog suda u procesu provedbe izbora za predsjednika Republike koje je Vlada raspisala.
"Rokovi teku, kandidati i kandidatkinje skupljaju potpise, Državno izborno povjerenstvo ima svoju ulogu, ali eventualne žalbe na rješenja DIP-a rješava Ustavni sud. Dakle, moramo imati Ustavni sud da bismo zakonito i u skladu s Ustavom proveli predsjedničke izbore", pojasnio je.
Situaciju je još jednom ocijenio nevjerojatnom.
Premijer je također izjavio kako je očekivao odbacivanje zahtjeva za smjenom Vlade. "Sve je očekivano. Parlamentarna većina u Hrvatskoj je stabilna", kazao je Plenković.
Vlada daje bezrezervnu podršku tijelima kaznenog progona
Potvrdio je kako je uhićenje bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša osumnjičenog za korupciju predstavljalo neugodnu aferu koja je HDZ zgrozila više nego oporbu, te je poručio kako je Vlada odlučna da se taj slučaj do kraja istraži i stoga daje bezrezervnu potporu tijelima kaznenog progona.
Istaknuo je i kako je nova ministrica zdravstva Irena Hrstić dobila jasan nalog preispitati sve ugovore vezane za interventnu nabavu u bolničkom sustavu kako bi se utvrdilo je li bilo i drugih zloporaba.
Plenković je također rekao kako je sada na Vladi da pojača rad na provedbi gospodarskog rasta i ulaganja i dalje smanjenje nezaposlenosti, kao i "lovljenja koraka" s drugim državama središnje i istočne Europe koje su ušle u EU prije Hrvatske.
"Mnoge smo već uspjeli i preteći", ustvrdio je Plenković ilustrirajući to konstatacijom kako je sada 120 tisuća zaposlenih više nego na kraju mandata njegove druge vlade, a uz to je povećan i kreditni rejting države.
Hakerski napad pogodio je prošlu subotu Luku Rijeku d.d., jednog od koncesionara u riječkoj luci, ukraden je dio podataka, ali šteta nije velika jer je nakon napada aktiviran sustav zaštite, izjavio je Hini u petak predsjednik Uprave Luke Rijeke Duško Grabovac. Otkupnina koju su hakeri tražili nije plaćena.
"Ne plaćamo mi nikome otkupnine, a kamoli da pristajemo na ucjene", poručio je Plenković komentirajući situaciju.