U Uredu predsjednice kažu da je to uobičajeni sastanak i uobičajeni brifing, a tako otprilike kažu i veleposlanici naših zapadnih saveznika iz EU i NATO saveza u svojoj poruci koju su poslali putem Twittera.
Čini mi se da je u tom smislu sastanak bio jako koristan. Predsjednica nije bila na tom sastanku, jer je na putu za SAD, već su bili predstavnici njezinog Ureda i njezini savjetnici. Srbija je bila fokus i ponavljam, čini mi se da je bilo korisno zbog toga što stanje sa Srbijom, koja će otvoriti poglavlje 23. u šestom mjesecu, se ne mogu prelamati preko koljena kako to neki očekuju, već se moraju raditi mudro, smisleno, bilateralno, diplomatski, što znači da Hrvatska, sve ako primjedba na zakon o univerzalnoj nadležnosti ne prođe, još ima prostora stavit Srbiji na teret i nestale i umanjena mjerila za zatvaranje i to ne zato da bi se Srbiji svetila, već zato da bi to sa Srbijom riješila.
To je fokus i prema tome Predsjednica Republike je jednako tako pozvana, u okviru svojih ovlasti, pozvati sve protagoniste naše unutarnje političke scene da prestanu javno o tome govoriti, da prestanu kvalificirati naše zapadne partnere kao ovakve ili onakve i da jednostavno prestanu u stilu 'hoćemo', 'živio' i 'dolje', govoriti ja sam učinio ovo, ili ja sam učinio ono; ja sam učinio više, ja sam učinio manje. To se radi mudro, smisleno, diplomatski i u tišini i prije svega ojačanjem bilaterlnih kontakata, koji su ruku na srce, za vrijeme prošle Vlade, bili dosta zapušteni.
Predsjednica je pisala Ujedinjenim narodima zbog presude Vojislavu Šešelju, a postavlja se pitanje koliko može njezina poruka utjecati na konačnu odluku suda.
Predsjedničino pismo glavnom tajniku UN-a ne može utjecati na konačni ishod presude, to je Predsejdnica u svojem pismu jasno naglasila. Dakle ona je odvojila nezavisnost rada sudskog vijeća od svoje političke poruke u kojoj kaže da je zabrinuta.
Ona je pismo poslala i Vijeću sigurnosti, koje je rezolucijom i osnovalo ICTY i u tom smislu je njezina poruka važna jer puručuje da se naša tragedija iz 1991. ne može u međunarodnoj zajednici prolaziti ispod radara samo zato jer je bila davno.