U videu se ističe da je odlučnost svjedoka da kažu istinu omogućila kažnjavanje ratnih zločinaca, no da se svjedoci u Hrvatskoj zastrašuju, prijeti im se i čak ih se i ubija.
Marek Marczynski, hrvatski istraživač Amnesty Internationala, priča u videu da je znao puno o zločinima u Gospiću te da je naporno radio da se zločinci privedu pravdi i da se kaže ljudima što se dogodilo.
>> Amnesty International traži da EU izvrši pritisak na Hrvatsku
'Imali smo jako puno prijetnji, bacanje bombe tamo gdje smo prije živjeli. Čak smo imali prometnu nesreću jer nam je vojni kamion izletio vjerojatno s ciljem da poginemo', rekla je Levarova supruga Vesna.
'Na nesreću bio je ubijen prije nego je uspio dati iskaz o zločinima. Ostavio je iza sebe sina i suprugu te vjerojatno mnogo žrtava ratnih zločina', rekao je Marczynski.
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić rekao je kako je rad haškog suda pomogao da se dođe do spoznaje da je jedino legitimna obrana zemlja, a drugo je zločin koji osuđuje domaće pravosuđe i domaća javnost.
18 riješenih slučajeva godišnje pokazuje slabu političku odlučnost
Vesna Levar kaže da je na sahrani bio cijeli državni vrh i rekli su da će učinit sve da se nađe počinitelj. 'No to je bilo samo na sahrani i poslije se više nitko nije javio. Nikada od nikoga nisam dobila nikakvu informaciju ako sam pitala. A ako sam pitala, odgovor je bio da je postupak u tijeku, informacije ne smijemo davati. Kad nešto saznamo javit ćemo vam, a niti nemamo obavezu vas obavještavati', rekla je Levarova supruga.
Prošlo je 11 godina od ubojstva Milana Levara i njegove ubojice još nisu pronađene, a svjedoci se boje govoriti, upozorava Amnesty International.
'Kada imate u vidu da su još stotine slučajeva neriješene, a da se na sudu rješava samo 18 slučajeva godišnje to vam pokazuje malu političku odlučnost', kaže Marczynski na kraju.
Podsjetimo, Amnesty International posljednjih mjeseci vrši pritisak na Hrvatsku da mora procesuirati Vladimira Šeksa zbog ratnih zločina u Osijeku 1991.