Na pitanje o dostavi dokumenata o aferi Daimler u Zagreb, odnosno o fazi u kojoj je zahtjev hrvatskih vlasti za pravnu pomoć, glasnogovornik SEC-a je odgovorio da 'to ne može komentirati'. 'Ja ne mogu o tome raspravljati. To se upravo događa", izjavio je u Washingtonu glasnogovornik SEC-a John Nester. Upitan radi li se o politici agencije, odgovorio je 'mi ne možemo komentirati dokumente koje nismo objavili'. 'To je politika Komisije. Mi možemo raspravljati samo o dokumentima i izjavama koje smo objavili. Ako nešto nije objavljeno, ne smijemo o tome govoriti', rekao je Nester.
>> Slučaj Daimler: Suradnja s Amerikancima vrlo dobra
Na pitanje je li i jedan dokument iz istrage a učinjen javnim i ako nije hoće li to biti u budućnosti, glasnogovornik SEC-a je odgovorio negativno. Istakao je da to priječi i sudska nagodba američkih vlasti i tvrtke Daimler, potvrđena 1. travnja pred saveznim sudom u Washingtonu, prema kojoj je Daimler pristao platiti 185 milijuna dolara kazne, zbog podmićivanja državnih dužnosnika u 22 države, uključujući i Hrvatsku. 'Postoji sudska nagodba s čvrstom suglasnošću' protiv objave dokumenata, rekao je Nester.
SEC i američko ministarstvo pravosuđa su od 2004. vodili istragu protiv Daimlera na temelju dojave internog revizora da ta njemačka tvrtka, najveći svjetski prozvođač kamiona i 13. na svijetu proizvođač automobila s luksuznim brandom Mercedes-Benz, vodi razgranatu korupcijsku mrežu u svijetu s kojom osigurava dobivanje državnih poslova. Iz USKOK-a je u ponedjeljak Hini potvrđeno da predistraga o Daimlerovu podmićivanju hrvatskih vladinih dužnosnika, vezana uz nabavu 210 vatrogasnih vozila 2003., još traje, uz "vrlo dobru suradnju" s američkim vlastima.
Daimler AG je 1. travnja pred sudom u Washingtonu, prema nagodbi s tužiteljstvom, priznao da je pri ugovaranju poslova podmićivao vladine dužnosnike u Hrvatskoj, gdje je od 2002. do siječnja 2008. za mito navodno isplatio oko 4,7 milijuna eura, vezano uz ugovor iz 2003. o nabavi 210 vatrogasnih kamiona za MUP, vrijedan 85 milijuna eura. Na sudskoj raspravi i u dokumentima američkog suda nisu navedna imena ili rang dužnosnika podmićenih u Hrvatskoj, već samo općenita odrednica 'hrvatski vladini dužnosnici'.
>> 'Vlada mora obustaviti posao s Daimlerom'
Prema dokumentima suda, isplate za hrvatske vladine dužnosnike išle su preko tvrtke IM Metal iz Ozlja u visini od oko 3,02 milijuna eura, te preko američkih tvrtki Biotop i MRC, iz Delawarea i Wyominga, u visini od 1,673.349 eura. Ugovor s Daimlerom prije sedam godina potpisali su tadašnji članovi vlade Ivice Račana - ministri gospodarstva, financija i unutarnjih poslova Ljubo Jurčić, Mato Crkvenac i Šime Lučin. Sva trojica tvrde da nisu primili mito, niti im ga je tko nudio. (HIna)