Neobična alergija

BORBA S BOLEŠĆU On ne smije u more ako je temperatura vode ispod 24 stupnja

Slika nije dostupna
Oni koji pate od alergije na hladnoću, moraju joj se maksimalno prilagoditi, a najteže je zimi.

Imate li i vi iskustva s rijetkim i neobičnim bolestima? Svoja iskustva možete nam poslati na moj.report@novatv.hr

Nakon što smo objavili priču o vitiligu, u redakciju nam se javio čitatelj koji također pati od rijetkog zdravstvenog stanja - alergije na hladnoću koja mu zadaje mnogo problema i mora joj se maksimalno prilagoditi, naročito zimi.

LJETI NOSI DUGE RUKAVE 'Pitaju me jesam li normalan' - Ima itekako opravdan razlog

'Po zimi se moram dobro obući, a po ljeti u more mogu samo ako temperatura prijeđe 24, 25 stupnjeva', napisao nam je čitatelj u mailu.

S alergijskim reakcijama koje nisu nimalo ugodne, bori se već pet godina. 'Koža mi nabubri, otekne, obuzme me osjećaj nelagode, sve me počne stezati. Borim se s tim pet godina i koliko sam uspio saznati ne postoji još uvijek lijek za alergiju na hladnoću', napisao je čitatelj.

U poliklinici Bagatin smo saznali da od ovog tipa alergije obolijevaju češće žene nego muškarci, da se može prenositi genetski, ali u većini je slučajeva stečeni oblik bolesti. Onima koji su alergični na hladnoću javljaju se glatki, blago uzdignuti blijedi osipi uz jak svrbež.

'Nastaje zbog širenja krvnih žila i ekstravazacije plazme u dermis do čega dolazi zbog degranulacije mastocita i bazofila u dermisu i izlučivanja vazoaktivnih supstanci (histamin, bradikinin i druge)', rekla je za Dnevnik.hr dr. Snježana Kramarić iz poliklinike Bagatin. Promjene na koži kao reakcija na hladnoću nastaju brzo, ali i isto se tako brzo i povlače. 'Pojedinačna lezija na koži može biti prisutna od nekoliko minuta do 24 sata', dodaje dr. Kramarić.

Urtikarija na hladnoću (urticaria e frigore) može se genetski javiti u više članova neke obitelji, ali najčešće je stečeni oblik bolesti.

Osoba koja boluje od alergije na hladnoću pri skoku u hladnu vodu može, napominje dr. Kramarić, dobiti reakciju na koži zbog oslobađanja velike količine histamina. 'Može se prvi put javiti nakon nekih infektivnih bolesti kao primjerice infekcije gornjih dišnih puteva ili infekciozne mononukleoze. U nekih osoba rijetko se nađu i povišeni krioglobulini', objašnjava dr. Kramarić.

Dijagnoza se postavlja uz pomoć jednostavnog testa: ruka se uranja u vrlo hladnu vodu tijekom 10 minuta, te promatra reakcija.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook