Nedostaje najmanje 200 dimnjačara. Ako država ne riješi taj problem, upozoravaju na katastrofalne posljedice po zdravlje ljudi, pa čak i smrtne posljedice.
I splitske dimnjake treba čistiti. Renato Goreta to radi s osmijehom. ''Zahtjeva dosta kondicije. Jedan radni dan počinje da se prije svega na ulazu u u zgradu stavi obavijest da svi stanari mogu vidjeti kad će dimnjačar doći čistiti'', objasnio je Renato.
Stotine dimnjaka ovih dana će biti očišćeno u Splitu. Na području grada za taj posao je zaduženo pet dimnjačara. No, Renata muče antene na dimnjacima, koje tu ne bi trebale biti. I još nešto.
''Dimnjaci u Splitu su u lošem stanju: To su dimnjaci starosti 50-ak godina i oni uopće neće moć biti korišteni za plin znači bit će potrebna sanacija dimnjaka'', rekao je Renato.
U Hrvatskoj mnoga područja nemaju organiziranu dimnjačarsku službu zbog nedostatka stručnih operativaca. A to ima i svoje posljedice.
''Država ukoliko hitno ne pronađe način da se omogući zapošljavanje 200 dimnjačara imat ćete u Hrvatskoj izuzetno puno požara, trovanja smrtnih posljedica i višemilijunskih šteta'', kaže Dejan Lončarić, Voditelj Grupacije dimnjačara.
Dimnjačar zaradi prosječnu hrvatsku plaću, kaže Renato. Apsurdna situacija je da za istu vrstu posla u osijeku korisnik plaća 120 kuna, u Varaždinu tristoinjak, zagrebu 500 a u Đurđevcu 30 kuna
A kako bi se riješili svi problemi, kao uvijek, trebat će nam i - puno sreće.