Potraga na temelju signala

'Ako je vozač koji je povezao Antoniju imao upaljen mobitel, može ga se identificirati'

Slika nije dostupna
Signal Antonijinog mobitela zadnji je put lociran kilometar iza tunela mala Kapela na odmorištu Modruš, pet sati nakon što je ušla u kamion čovjeka kod Drniša.

Ako je i on imao uključen mobitel policija ima mogućnost da locira i njegov signal. Zajedno sa svim ostalim signalima koje je pokrivala bazna stanica tog područja, kao i područja gdje je Antonija ušla u kamion. Treba samo usporediti podatke i vidjeti koji se brojevi mobitela poklapaju na oba mjesta.

'Dakle ukoliko je policija brzo reagirala u roku od 48 sati, morali su moći utvrditi tko se sve nalazio na tom području i na mjestu gdje lociran mobitel na području Ogulina i na mjestu gdje je stopirala. Jednostavnom usporedbom tih podataka može se vidjeti koji je mobitel osim njenog bio na oba mjesta', rekao je Đuro Lubura, sudski vještak za telekomunikacije.

Velike istrage počinju lociranjem mobitela

Taj koji je bio na oba mjesta vjerojatno je vozačev. Sudski vještak objašnjava da mobilni operateri imaju obavezu čuvati lokaciju svih mobitela sa istog područja najmanje 48 sati. Bez obzira je li sa njih uspostavljen kontakt ili ne. Ne može se utvrditi koji je aparat bio fizički najbliže Antonijinom, ali se mogu očitati svi koje pokriva lokalna bazna stanica. Pa čak i ako je vozač možda državljanin BiH.

'Ako je mobitel iz susjedne države putem međunarodne pravne pomoći Interpola, suradnje policija se može utvrditi tko je korisnik tog broja', rekao je Lubura. Lubura podsjeća da je brojne velike istrage počinju upravo lociranjem mobitela. No nažalost taj je signal, uz izjave svjedoka, trenutno jedini opipljivi trag u potrazi za Antonijom.

Povezane teme