Taj svjetski financijski policajac objavio je nove uvjete kreditiranja zemalja koje zapnu u problem. Hrvatska takav angažman nije zatražila, ali smo istražili što bi to značilo u praksi. Međunarodni monetarni fond pojednostavio je uvjete kreditiranja zemalja u razvoju. Do kredita bi lakše mogla i Hrvatska.
'Najveći novitet državama u fiskalnim poteškoćama je da one sad mogu podići puno veći iznos na osnovu svoje kvote - to je sada peterostruki iznos', kaže Hrvoje Stojić, ekonomski analitičar. Kada bi se odlučila, Hrvatska bi mogla dobiti kredit od 3 milijarde dolara. 'Ako imate pored sebe MMF, onda se tržište kapitala osjeća sigurnije, rizik posuđivanja Hrvatskoj bi bio tada manji, a samim time bi i kamata na tržištu kapitala za Hrvatsku bila manja', smatra Ljubo Jurčić s Ekonomskog fakulteta.
'Hrvatska bi trebala dobro razmotriti predloženi model budući da nas u sljedećoj godini čeka niz neizvjesnosti', napominje Stojić. Prema stručnjacima, rješenje ipak nije u novom zaduživanju. 'Po meni je hrvatsko rješenje da se povećava proizvodnja prema nivou potrošnje', kaže Jurčić. 'MMF bi od Hrvatske tražio jaču fiskalnu disciplinu, kako bi omogućili situaciju u kojoj više sredstva ide u nekakve razvojne projekte, a manje sredstava se koristi za razna prava koja su danas luksuz', dodaje Stojić.
Zaduživanje kod Međunarodnog monetarnog fonda nije u interesu ni jednoj Vladi. 'Politički ako idete na MMF, onda je to kao mala pljuska politici, vladajućima da nisu sposobni sami voditi javne financije', zaključuje Jurčić. Prije ulaska u Europsku uniju, takvu pljusku nitko ne želi i to još u izbornoj godini.