Stručnjak poručuje

'Hrvati se ne moraju bojati sjevernokorejske hidrogenske bombe, ali ipak...'

"Zna se kolika je snaga i ta snaga prema raznim mjerenjima je između 4,9 i 5,1 po Richterovoj skali i to je ono što je bilo upravo na tim ranijim pokusima koji su oni imali prije 2 godine i to ukazuje da se ne radi o jednoj velikoj hidrogenskoj bombi kakvu su recimo Amerikanci i Sovjeti testirali 1952., 1953. i 1954.", kaže Šlaus.

Hidrogenska bomba je tisuću puta pa i više, jača od atomske bombe bačene na Hirošimu. O mogućim posljedicama i razornoj moći takve bombe Dnevnik Nove TV razgovarao je s jednim od najvećih hrvatskih stručnjaka za nuklearnu fiziku, akademikom profesorom doktorom Ivom Šlausom.

"Hidrogenska bomba je najrazornija bomba koja postoji, nije doduše najopasnija stvar u kategoriji takozvanih oružja za masovno uništenje, jer možda još gora stvar su razne biološke stvari koje se onda mogu širiti", ističe akademik Šlaus.

Komentirao je i seizmološka mjerenja koja su zabilježili u Južnoj Koreji i SAD-u te njihovu snagu i snagu potresa kojeg izazivaju testiranja hidrogenskih bombi.

"Zna se kolika je snaga i ta snaga prema raznim mjerenjima je između 4,9 i 5,1 po Richterovoj skali i to je ono što je bilo upravo na tim ranijim pokusima koji su oni imali prije 2 godine i to ukazuje da se ne radi o jednoj velikoj hidrogenskoj bombi kakvu su recimo amerikanci i sovjeti testirali 1952., 1953. i 1954.", kaže Šlaus.

Za kraj, Šlaus ističe da se Hrvati ne moraju bojati tih testiranja, ali sa zadrškom.

"Naravno da se mi u RH ove eksplozije i bombe ne moramo bojati, ali se moramo bojati da ne nastane nuklearna konfrontacija", zaključio je.

Magnituda sjevernokorejskog potresa manja nego 2013.

Prvi podaci koje je prikupila Organizacija za provođenje ugovora o cjelovitoj zabrani nuklearnih testova (CTBTO) pokazuju da je magnituda potresa u srijedu u Sjevernoj Koreji iznosila do 4,9 a što je malo manje nego u 2013. godini.

 

Prve informacije pokazale su da je magnituda u srijedu bila od 4.8 do 4.9 u usporedbi s 5,1 u 2013. godini, rekao je izvršni direktor CTBTO-a Lassina Zerbo.

Potres iz 2013., o kojemu je Zerbo govorio bio je nuklearni pokus.

Podsjećamo, Sjeverna Koreja objavila je u srijedu ujutro da je uspješno testirala hidrogensku bombu što je bio četvrti njezin nuklearni pokus.

Sjeverna Koreja je triput ispitala atomsku bombu koja koristi proces nuklearne fisije, 2006., 2009. i 2013. Zbog tih pokusa je više puta zaradila međunarodne sankcije.
Hidrogenska bomba (H-bomba) koristi se fuzijom i proizvodi puno jaču eksploziju, te bi uspješno testiranje hidrogenske bombe predstavljalo velik napredak u njezinu vojnom nuklearnom programu.

Svjetske sile i organizacije odmah su oštro osudile sjevernokorejski pokus, no stručnjaci diljem svijeta izrazili su oprez prema tvrdnjama Pjongjanga ustvrdivši da zabilježena seizmička aktivnost odgovara puno slabijoj eksploziji.