Samostan s pogledom na more i zemljište oko njega, porečko pulska biskupija vratit će Hrvatskoj. Jednoglasna je to odluka 70-tak istarskih svećenika. Stali su uz biskupa Milovana. On zemlju nije želio predati talijanskim benediktincima, koji su prošle godine u lipnju zatražili od upravnog suda poništenje svih rješenja kojim je župa Dajla dobila imovinu.
Uz istarski kler, biskupa Milovana uglavnom podržavaju i vjernici. U biskupiji danas šute. Iako su dobar dio zemljišta koji bi se trebao vratiti rasprodali, kancelar je još jučer istaknuo kako vjeruje da će se o tome dogovoriti s državom.
'Mi još od države puno toga potražujemo od drugih župa, znači postoji mogućnost kompenzacije ili daljnjeg dogovora s državom. Vjerujem da ćemo se s državom dogovoriti i da neće biti nikakvih problema i sigurno država u tome neće biti oštećena', kaže Ilija Jakovljević, kancelar porečko-pulske biskupije.
Što ako druge potakne na povrat?
Mnogi ključnom pogreškom smatraju što je Hrvatska tu imovinu dala porečko-pulskoj biskupiji. Sve bi vrlo lako moglo postati obrazac ponašanja i potaknuti druge na povrat. 'Različite crkvene institucije kad je u pitanju novac, kad su u pitanju materijalna financijska sredstva onda reagiraju kao i svaka druga institucija boreći se za ta financijska sredstva', tvrdi Ivica maštruko, bivši veleposlanik pri Svetoj Stolici.
Budu li talijanski benediktinci inzistirali na istim zahtjevima i nakon što porečko-pulska biskupija vrati imovinu Hrvatskoj - sve će morati dogovarati s državom.
Biskupija je do 15. srpnja na račun benediktinaca trebala uplatiti pola milijuna eura. Do kraja godine još 3 i pol milijuna odštete. Taj novac nemaju, pa se boje bankrota.
Kardinal Bozanić, čiji je potpis na odluci o vraćanju imovine o cijelom slučaju još nije progovorio.