Obilježavanje stradanja hrvatskih branitelj i civila u Borovu naselju započelo je komemorativnim skupom "Žrtva Borovo naselja za Domovinu" te polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na mjestu nekadašnje zgrade Borovo-commercea, u čijem podrumu se nalazio stacionar ratne bolnice.
I stanovnici Nadina, mjesta koje je napadnuto dan nakon susjedne Škabrnje, prisjetili su se žrtava, stradanja i razaranja prije 26 godina. U naletu neprijateljskih snaga, poginulo je 16 civila i petorica branitelja, a troje mještana smatra se nestalima. U spomen na žrtve Domovinskog rata, zapaljene su svijeće i položeni vijenci. Od Nadina do Škabrnje održan je mimohod pod nazivom "Da se ne zaboravi". ''Normalno da emocije prorade, da se sjećanja, koliko god potiskivali cijele godine, na ovaj dan se vraćaju polako i opet proživljavam, na neki način, sve ono što smo onda prošli'', rekla je Marija Vrsaljko. "U tim podrumskim prostorima bilo je smješteno oko 1000 ljudi, među kojima je bilo ranjenika, civila i djece. Cilj JNA i pripadnika srpskih paravojnih jedinica bio je da sruše zgradu kako bi svi oni ostali zatrpani u ruševinama", kazao je posljednji zapovjednik obrane Borovo naselja Ivo Kovačić.
Počast ubijenima u Borovu naselju odali su i ove godine i aktivisti beogradske nevladine udruge "Žene u crnom".
"Od institucija Republike Srbije tražimo otvaranje tajnih arhiva, a od Tužiteljstva za ratne zločine da počne procesuirati zločin urbicida, s obzirom da on nije suđen ni u haaškom tribunalu ni u Specijalnom sudu u Beogradu", kazao je u ime "Žena u crnom" Miloš Urošević.
Sudionici obilježavanja potom su u koloni sjećanja prošli do Župne crkve Gospe Fatimske gdje je služena misa zadušnica.
Bacanjem vijenca u Dunav u Borovu odana je počast braniteljima i civilima koji su bili ubijeni na obali Dunava u tome mjestu a njihova tijela potom bačena u rijeku. Procjenjuje se kako je na tom mjestu ubijeno oko stotinu ljudi.
Vijenci su položeni i zapaljene svijeće i na mjestu masovne grobnice na farmi "Lovas" između Borova i Dalja. Iz te grobnice su 2001. godine ekshumirane 24 žrtve agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na Vukovar 1991. godine.
Po riječima predsjednika Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Danijela Rehaka, velik broj ljudi stradao je na potezu od Borova naselja do Dalja i Bogojeva, a sudbina mnogih još je nepoznata. Borovo naselje branilo je više od 800 branitelja, a tijekom obrane stradalo je njih više od 400, rekao je Rehak.
Obilježavanje stradanja hrvatskih branitelja i civila u Borovu naselju dio je programa obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 26. obljetnice stradanja Vukovara u Domovinskom ratu, koje će završiti u ponedjeljak odavanjem počasti stradalim Vukovarcima u koncentracijskom logoru u Veleprometu te žrtvama Ovčare. (Hina)