Nema proračuna pa nema ni novca za minimalce oko 1.300 radnika iz 150 poduzeća u blokadi koja nemaju za plaće. Nedostaje oko 3,8 milijuna kuna.
'Nažalost, ni nakon nekoliko sjednica Vlade nisu našli za shodno da osiguraju sredstva Agenciji za isplatu radničkih potraživanja. Neopravdano i neprihvatljivo ponašanje Vlade', ocjenio je Ozren Matijašević iz Hrvatske udruge radničkih sindikata.
Iz Agencije za isplatu radničkih potraživanja ističu da novac za to nije ni mogao biti osiguran jer je zakon stupio na snagu pola godine nakon što se planiraju sredstva za privremeno financiranje za ovu godinu.
'Osiguranje tih sredstava je pokrenulo Ministarstvo rada i zatražilo od Ministarstva financija rješenje tog problema. Da li preraspodjelom sredstava, da li osiguranjem sredstava iz zalihe..', pojasnio je Zoran Ostović, ravnatelj Agencije za osiguranje radničkih potraživanja.
Oporba smatra da se novac može i treba pronaći.
'To nije prevelik novac. Može se mislim, naći čak i unutar Ministarstva financija. Znači internom preraspodjelom 5 posto i nema potrebe da ljudi čekaju', smatra saborski zastupnik SDP-a Gordan Maras.
Poslodavci hvale ovakvu pomoć koju država pruža i poduzetnicima i radnicima.
'Nije uvijek poduzetnik kriv, a s druge strane radnici moraju dobiti svoja primanja i svoj zarađen novac i sigurno je država tu uskočila na pravi način', smatra Branko Roglić iz Hrvatske udruge poslodavaca.
Problem kod Zakona je, ističu sindikati, što poduzeća u predstečajnoj nagodbi ne mogu dobiti pomoć.
'Primjer koji to potvrđuje je TLM preša iz Šibenika čijih 110 radnika 11 mjeseci nisu dobili plaću', napominje sindikalac Matijašević.
Iz Vlade kažu da će biti novca u novom proračunu, no ako ne pronađu neko drugo rješenje radnici će minimalce čekati još barem mjesec dana.