Najveći pad BDP-a dosad

Zbog nužnih rezova na udaru i socijalna prava građana?

Slika nije dostupna
Hrvatska bilježi rekordan pad ekonomije od neovisnosti! Pad od 6,7 posto za prvo tromjesečje službeno je potvrdio i Statistički zavod. Ovakav povijesni pad u Banskim dvorima nazivaju očekivanim, a ekonomisti zabrinjavajućim. Nema potrošnje, nema prihoda, a zahtjevi su sve veći.

Prerađivačka industrija i trgovina najviše trpe, no glavni je razlog veliko smanjenje potrošnje. Hrvatsko je gospodarstvo u prvom kvartalu izgubilo milijardu eura, do kraja godine trebalo bi ići nešto sporije, no mogli bi je završiti s gubitkom od tri milijarde. Ministar financija Ivan Šuker u teškoj je situaciji jer ima dodatne zahtjeve za novcem kojeg jednostavno nema.

>> BDP pao 6,7 posto, raste samo državna potrošnja

Do rujna mora naći milijardu i pol kuna da zadovolji seljake, ali i svoje koalicijske partnere iz HSS-a jer će u protivnom izgubiti njihovu potporu. Svoja potraživanja istaknuli su i policajci, ali i brojni drugi sindikati. Već sad je proračunski minus sedam milijardi kuna jer se proračun slabije puni zbog manjeg PDV-a i trošarina. Turistička sezona nije bajna, ministar najavljuje novi rebalans i rezove, no na sami spomen toga svi prijete prosvjedima.

Čeka nas vrlo neugodna jesen

Najveći pad u novijoj hrvatskoj povijesti traži radikalne rezove, kažu ekonomski stručnjaci. Tvrde da odmah treba napraviti rebalans proračuna. Sve izvjesniji podbačaj turističke sezone znak je da nas čeka vrlo neugodna jesen. 'Treba započeti pripreme za izdavanje novog vrijednosnog papira na međunarodnom tržištu da bi se došlo do sredstava, jer i samo smanjenje rashoda i povećanje prihoda, ukoliko se njima pristupi u jesen što politika vjerojatno i hoće, to neće biti dostatno za zatvaranje proračuna za ovu godinu', rekao nam je Željko Lovrinčević iz Ekonomskog instituta Hrvatske.

Najveći gubitnici su prerađivačka industrija koju je pogodila kriza u graditeljstvu i trgovina čije je posrtanje dodatno ubrzala neradna nedjelja. Sve to proizvelo je rekordne gubitke. 'Izgubili smo negdje milijardu eura u prvom kvartalu dok je sam proračun izgubio tri milijarde kuna', dodao je Lovrinčević. Ministar financija Ivan Šuker najavio je rebalans proračuna za dva tjedna, najkasnije početkom rujna. I dalje tvrdi da prihodovna strana proračuna nije zabrinjavajuća. Kaže da će se morati rezati potrošnja no nitko ne zna gdje. Jer svaki rez u kasi odmah donosi prosvjede. Ekonomisti tvrde i dalje je najveći problem rastrošna država.

Rezovi su bolni, ali i nužni

'Država u najširem smislu te riječi mora uskladiti svoju potrošnju sa mogućnosti da prestane generirati deficite jer jednostavno to nema tko financirati. Svjedoci smo da je veliki dio potencijalnih financija potrošen u državi, a to onda znači da se kreira nelikvidnost u cijelom gospodarstvu što je najgora moguća opcija', zaključio je Damir Kuštrak iz Hrvatske udruge poslodavaca. Nedostatak sredstava u proračunu i pad očekivanih prihoda, mogao bi donijeti i zadiranje u socijalna prava građana, a to bi moglo donijeti nove prosvjede.

Analitičari kažu da su rezovi bolni, ali nužni i zato se ne smiju odgađati. Bolje ih je kažu napraviti što prije. Svakim danom sve je manji manevarski prostor i Sanaderu i ministrima bit će sve teže. Na kraju ostaje politička procjena kad ih napraviti, sad ili krajem godine. Ne treba zaboraviti kako su krajem godine i predsjednički izbori, a u HDZ-u o tome i te kako razmišljaju.