Zlato je u studenom preporučio i sam predsjednik Svjetske banke, Robert Zoellick. On je rekao kako bi se svjetske ekonomije mogle poslužiti starim pouzdanim metalom kako bi stabilizirale svoje valute.
>> Soros: Zlato je konačni balon
Ekonomski analitičar Raiffeisen banke Zdeslav Šantić objasnio je za Dnevnik.hr kako je trend cijene rasta zlata prisutan od početka financijske krize. Napominje kako je vrijednost narasla i drugim plemenitim metalima, poput srebra.
Investitori zabrinuti i bježe na tržište roba
'Jedan je razlog evolutivnost na deviznim tržištima. Investitori ne znaju što će se dogoditi i prisutna je neizvjesnost oko tečaja. Investitori su zabrinuti oko dolara i ekspanzivne politike', rekao je Šantić. Kao drugi razlog navodi očekivanje inflatornih pritisaka, koji najčešće dolaze iz Kine. Zbog njih investitori bježe na tržišta roba i usmjeravaju ulaganja.
Stručnjak Shayne McGuire tvrdi da vrijednost zlata može samo porasti. On kaže kako su mnogi ljudi shvatili da nema opstanka i financijske sigurnosti u nesigurnim nekretninama i dionicama te da uslijed propadanja banaka trebaju nešto što će ih izvući iz financijskog sistema, piše NewsWeek.
Nesigurnost tržišta
Svaka je valuta u povijesti s vremenom pala u odnosu na zlato, a najviše u ovim vremenima, tvrdi McGuire. Zlato je jedina vjerodostojna valuta čija količina ne može biti povećana po volji kako bi se zadovoljile potrebe potrošnje vlada u nevolji. McGuire tvrdi da će aktualna financijska situacija promijeniti strategije ulaganja najvećih svjetskih fondova na način na koji će zlato još više vrijediti.
Da će vrijednost zlata i dalje rasti tvrdi i Šantić. 'Tijekom 2011. cijena zlata bi mogla rasti zbog neizvjesnosti u Eurozoni, no, kasnije će opet biti neizvjesno', rekao je. U Hrvatskoj pitanje zlata nije riješeno, ali ni sama ideja o ulaganju u zlato nije toliko popularna. Sama procedura ulaganja u zlato je složena, a ni zlato vam zbog velike neizvjesnosti, iako je njegova vrijednost u porastu, ne garantira uspješan ulog.