Poslodavci u tom dogovoru predlažu radikalne proračunske rezove. Smatraju da je javnu potrošnju potrebno hitno svesti na maksimalno 100 milijardi kuna.
HUP-ovci smatraju da bi se na taj način gospodarstvu dalo više svježeg zraka i da bi se ono onda lakše moglo nositi s poteškoćama. 'Deficit državnog proračuna je dosegao za ovu zemlju nepodnošljive razine, s trajnim osjećajem da ubrzano jurimo u provaliju, ili prema nekom zidu', rekli su poslodavci.
Predlažu novi model poticaja i transfera kojim bi se anulirali svi poticaji i transferi koji su se 'do sada davali bez nadzora i kontrole'. 'Novim bi se modelom poticaja i transfera onemogućila praksa političkih trgovina i poklona kojima je glavni kriterij politički pedigre tražitelja i korisnika', stoji u 'Novom hrvatskom dogovoru HUP-a.
HUP: Radno-pravni odnosi među najrigidnijma u Europi
Također, poslodavci smatraju da je sustav javne uprave iz državnih poduzeća preglomazan i neefikasan.
HUP-ovci su dali kritiku hrvatskom zakonskom okviru u radno-pravnim odnosima. 'Naši radno-pravni propisi su među najrigidnijima u Europi, a upravo je takav zakonski ovir jedan od uzroka velike nezaposlenosti i nekonkurentnosti poduzeća', stoji u HUP-ovoj platformi.
'Posljednjih godinu dana obilježeno je i s izrazito mlitavim socijalnim dijalogom, opterećenim raspravama o referendumu o produženom trajanju kolektivnih ugovora. Tako je problem države kao poslodavca sa sindikatima u javnoj sferi zarobio cijelu zemlju i učinio invalidnim socijalni dijalog koji je posebno važan u kriznim vremenima', poručili su iz HUP-a.