Hoteljeri i djelatnici u turizmu, pretežno su zadovoljni. Na gubitak od 5 posto gotovo da se gleda kao povećanje prometa, budući da su crne najave s početka godine predviđale puno veće gubitke. Ipak, treba naglasiti da je kriza zahvatila najluksuznije hotele, one s 5 zvijezdica. Gosti biraju što jefitini smještaj, hoteli srednje kategorije su puni, privatni smještaj je doslovce procvijetao, dok najekskluzivnijji hoteli bilježe gubitke od 30, pa i više posto.
Iako je Stradun danas više nego ugodno popunjen, ove godine se nisu ponavljale lanjske gužve, kada je, zbog pješaka, morala intervenirati čak i prometna policija. Ipak, turistički djelatnici su zadovoljni. 'Mi možemo biti zaista zadovoljni činjenicom da smo zabilježili za prvih 6 mjeseci pad u dolascima od nekih 5 posto', kaže Jelka Tepšić, direktorica TZ Dubrovnik.
Očekivali i gore
Dakle, kako je moglo biti dobro je. Nakon početka krize, mnogi su očekivali najgore. Maleni gubici čini se ugostitelje nisu previše pogodili. 'Po mojim saznanjima i po ovome kako mi među sobom razgovaramo, situacija je na nivou prošlogodišnje, tu i tamo možda malo lošija', kaže Stjepan Perić, iz ceha ugostitelja Dubrovnika.
Najgore rezultate ove godine imaju hoteli najveće kategorije, hoteli sa 5 zvijezda koji se ove godine suočavaju s gubtikom od 25 posto, a neki i više. S druge strane, porast prometa bilježi poslovanje privatnog smještaja i kampova. 'Cijena je uvijek odnos ponude i potražnje', tvrdi Zrinko Kamber, iz Valmar hotela. Prazni hoteli sa pet zvijzda a puni privatni smještaj činjenica je koja obara dubrovačku tezu o elitnom turizmu. Gosti borave kratko, a troše tek koliko trebaju.
Ukupno {{TotalVotes}}
Greška prilikom glasanja. Pokušajte ponovno kasnije. {{error}}