Trojica Britanaca izručena SAD-u zbog Enrona

Slika nije dostupna
Trojica Britanaca optuženih za prijevaru u slučaju povezanim s Enronom danas su izručena SAD-u na temelju kontroverznog zakona koji SAD-u daje povlašten položaj utoliko što ne mora više pred britanskim sudom iznositi dokaze za izručenje.

Takozvana NatWest trojka - David Bermingham, Gary Mulgrew i Giles Darby - optuženi su da su se 2000. godine kao zaposlenici banke NatWest (danas u sklopu grupe Royal Bank of Scotland) 'urotili' s Enronovim menadžerima. 

Među njima je bio i financijskog direktora Andrewa Fastowa, i preporučili NatWestu prodaju udjela jedne od Enronovih podružnica za iznos bitno niži od njene stvarne vrijednosti, čime su zaradili 11 milijuna funta.

Do izručenja dolazi dva dana nakon što je u jednom londonskom parku pronađen mrtav bivši kolega trojke Neil Coulbeck, koji je i svjedočio protiv njih. Pretpostavlja se da je počinio samoubojstvo.

Zakon na temelju kojeg je trojka izručena u Velikoj je Britaniji izazvao žestoku raspravu, ponajviše zbog asimetrije. 

Ukratko, Velika Britanija tako i dalje mora pred američkim sudovima dokazivati slučaj za koji traži izručenje, dok SAD samo mora iznijeti dokaze i informacije koji bi u Velikoj Britaniji opravdali nalog za uhićenje.

Osim toga, zakon, koji je na snazi od siječnja 2004., donesen je kako bi se olakšala borba protiv terorizma, a SAD-u se zamjera što ga koristi i za ovakve slučajeve. Štoviše, slučaj NatWest trojke prvi je važniji slučaj na koji je sporni zakon primijenjen.

Povezane teme