U T-HT-u tvrde da bi tako povećali konkurentnost u fiksnim TK-ima. No, dva najutjecajnija sindikata u T-HT-u zgrožena su tom idejom te najavljuju oštre pregovore s Upravom TK diva.
Kako doznaje Poslovni dnevnik, spomenuti pregovori između Uprave T-HT-a s jedne te Hrvatskog sindikata telekomunikacija (HST) i Republičkog sindikata radnika Hrvatske (RSRH) s druge strane trebali bi započeti u iduća dva tjedna.
“U ovom trenutku je potpuno deplasirano predlagati otkaze. Uprava T-HT-a tvrdi da bi se otkazima u T-Comu povećala konkurentnost tvrtke, a ja smatram da je baš suprotno. U vrijeme kad T-Com radi velike akcije ADSL-a i IPTV-a nema logike otpuštati zaposlenike koji te poslove mogu obaviti kvalitetno i brzo, za razliku od vanjskih partnera koji se nisu iskazali. Načelno su sve strane zainteresirane za pregovore i očekujem da ćemo ih započeti u iduća dva tjedna”, izjavio je Josip Pupić, predsjednik HST-a.
Sporni plan o otkazima u T-Comu iznijela je na prošloj sjednici Radničkog vijeća Irena Jolić-Šimunović, članica Uprave T-HT-a za ljudske resurse. U svom izlaganju ona je navela da T-Com na plaće troši 31 posto prihoda, te dodala da zbog novog tržišnog okruženja Uprava T-HT-a mora maksimalno srezati troškove, osobito one u ljudskim resursima.
U T-Comu pojašnjavaju da zbog konkurencije moraju optimizirati poslovanje. Navode podatak da po zaposleniku imaju samo 258 linija što je značajno manje od europskog prosjeka gdje po zaposleniku dolazi čak 429 linija. Osim toga, kažu da njihovi konkurenti nisu opterećeni problemom tehnološkog viška, jer imaju broj zaposlenika usklađen sa svojim poslovnim potrebama.
T-Com je stoga krenuo u restruktuiranje poslovanja po modelu outsourceinga. To znači da tvrtka prebacuje dio svog poslovanja na vanjske partnere te pri tome ostvaruje uštedu. Primjerice, takav poslovni model u Hrvatskoj koristi i Tele2.“
T-HT je u okviru poslovnog plana utvrdio tehnološki višak od 1134 radnika za 2006. godinu. Riječ je o administrativnim i tehničkim kadrovima. Ovaj proces želimo voditi s maksimalnom socijalnom odgovornošću, u dijalogu s Radničkim vijećem i našim socijalnim partnerima, sindikatima. Svoju socijalnu odgovornost T-HT ispunjava i otpremninama koje su među najvišima u Hrvatskoj i regiji s prosječnim bruto iznosom od 270.000 kuna po zaposleniku”, kaže Alemka Lisinski, direktorica Korporativnih komunikacija T-HT-a.