Iz Banskih dvora za sada nema službenih najava da će se sljedećeg tjedna okupiti Vlada. Za razliku od hrvatske mnoge su vlade prekidale godišnji odmor zbog velikog pada burzi posljednja dva tjedna. Bilo je to najlošije razdoblje od kraha 2008.!
A i dalje postoji strah. Sutra se otvaraju burze, a mnogi analitičari ne mogu predvidjeti hoće li svjetska ekonomija tonuti ili je pad zaustavljen.
Bio je crni petak, pa ponedjeljak, burze su gotovo na koljenima, a i mnoge Vlade su u strahu od nove recesije. Mi smo izračunali kakvi su gubici.
Gubici su ogromni. Svi su se nadali da će dogovor u američkom kongresu spriječiti pad, ali već dva tjedna burze diljem svijeta su u crvenom. Sada i velike ekonomske sile strahuju nakon SAD-a od pada kreditnog rejtinga i jednoj novoj recesiji koja bi bila pogubnija od one 2008. Počnimo od SAD-a. Zadnja dva tjedna od kada je Kongres postigao dogovor Dow Jones je pao za 8,23 posto ili 195,3 milijardi eura. Ništa lošije nije bilo u Velikoj Britaniji, tamo ej Londonska burza pala 11,22 posto što znači da su dioničari izgubili 185,6 milijardi eura.
Potom Njemačka koja je generirala rast nakon posljednje ekonomske krize također ima veliki problem, njihov burzovni indeks je pao za 19 posto i dioničari su izgubili 116,4 milijardi eura. Koliko je Njemačka izgubila u dva tjedna, Hrvatska privredi u četiri godine.
Francuska je u velikim problemima, strahuje od pada kreditnog rejtinga nakon SAD-a što bi bilo pogubno za EU. U ova dva tjedna je doživjela pad od 15 posto i na burzi su izgubili 127,9 milijardi eura.
I Hrvatska bilježi pad, Crobex je u crvenom gotovo dva tjedna i na burzi su Hrvati izgubili 2,2 milijardi eura.
Kad se podvuče crta, u dva tjedna na ovim burzama je izgubljeno 499,5 milijardi eura, odnosno to je ono što Hrvatska u 13 godina privredi.