Istraživanje, koje je provela velika svjetska konzultantska kompanija, pokazuje da u budućnosti neke kompanije neće tako lako dolaziti do kvalificiranih radnika koji će im biti neophodni za rad i napredak. Jedan od najvećih i zabrinjavajućih trendova u zapošljavanju, prenosi Business Insider, biti će taj da će u svim razvijenim ekonomijama nedostajati visokoobrazovanih radnika i stručnjaka s posebnim znanjima.
>> Visokoobrazovani Hrvati odlaze u Dohu i Dubai
Već se predviđa 'globalni rat za talente' jer će najbogatije zemlje svijeta imati premalo radnika koje tvrtke zaista trebaju. McKinsey Global Institute predviđa da će do 2020. u svijetu biti 40 milijuna premalo fakultetski obrazovanih radnika i da bi se ekonomije u razvoju mogle suočiti s manjkom od 45 milijuna radnika sa srednjoškolskim obrazovanjem. Prema njihovim podacima, u naprednim ekonomijama i do 95 milijuna radnika neće imati vještine i znanja potrebna za zaposlenje.
Iz instituta McKinseyja su naglasili da se radi o projekcijama, ali da bi takvo stanje bilo itekako ozbiljno jer bi dovelo do veće nezaposlenosti, porasta nejednakosti i socijalne napetosti koja bi utjecala na političku stabilnost u zemljama diljem svijeta.
Cjelokupno istraživanje je prvenstveno namijenjeno ljudima na rukovodećim pozicijama da bi se upoznali s prognozama koje su donijeli stručnjaci na temelju detaljnih analiza te da bi na temelju tih spoznaja mogli voditi računa o budućim poslovnim potezima. Ali i da bi se na vrijeme prilagodili mogućim problemima oko pronalaska adekvatnih i stručnih zaposlenika.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook