Brže ide ako se podmaže

Svaki deseti Hrvat dao je više od 5.000 kuna mita

Slika nije dostupna
Par tisuća kuna za brži termin specijalističkog pregleda u bolnici ili za gladak prolaz neispravnog auta na tehničkom.

Većini građana to ne pada na pamet, ali čak 11 posto Hrvata prema istraživanju Ekonomskog instituta u posljednoj godini podmitilo je nekog javnog službenika i to najčešće liječnika.
Brže ide ako se malo podmaže. Ili više...

Kako god, bolnice su prema istraživanju mjesta gdje se najviše podmićuje. Od onih koji su u prošloj godini dali neki oblik mita čak 56 posto dalo ih je liječnicima, 36 posto medicinskim sestrama, 30 posto policijskim službenicima a 14 posto djelatincima za registraciju vozila. 'U svakom desetom slučaju plaćanja mita iznos je veći od pet tisuća kuna. Mi smo posebno promatrali one odgovore gdje su građani rekli da su dali više od 10 tisuća kuna. U svim tim slučajevima iznosi su davani uglavnom liječnicima direktno', tvrdi Jelena Budak.

U 44 posto slučajeva mito se daje u novcu, 38 posto u hrani i piću a u 6 posto slučajeva daje se kozmetika ili druga roba. 'Zdravstvo i prosvjeta su područja gdje nulta tolerancija na korupciju mora biti zaista ne parola nego nešto što se svakodnevno događa', smatra Jovanović. Kada je pitanju podmićivanje policije tu igra samo novac. Više od polovice onih koji su podmitili policajca svoj su problem riješili sa svotom do 500 kuna.

Možda najviše zabrinjava to da više od polovice ispitanika smatra da bi požalili kada bi prijavili korupciju te je u Hrvatskoj korupcija jedini način da se nešto postigne. U bolnicama standardni iznos za podmićivanje klizi između 500 i 1500 kuna. Najviše mita dali su Dalmatinci a najmanje Istrijani i Primorci. U svakom slučaju nije dobro, jer podmitljiva javna služba sramota je za državu koja kuca na vrata Europe.