Oni su dio uspješne tvrtke. Više od 450 radnika proizvodnjom vijaka zarađuje svoju plaću. Direktor je ponosan, ali, priznaje, bilo bi i lakše kada bi naplatio svoja potraživanja. 'Mi sada u ovom trenutku imamo dospjelih nenaplaćenih potraživanja u iznosu od 89 milijuna kuna', ističe Darko Pappo, direktor samoborskog DIV-a.
'Da nema tog problema, odnosno da se posluje po nekim normalnim okolnostima naš uspjeh bi mogao biti i veći. I sveukupni rezultati i zapošljavanje', smatra Pappo. Selekcija kupaca i traženje jamstava za plaćanje samo su neki od načina kojima tvrtke pokušavaju doći do svojeg novca. Smatraju da bi država konačno trebala agresivnije djelovati. Zanimljivo, U ukupnoj nelikvidnosti od 39 cijela 9 milijardi kuna čak 75 posto tvrtki obveze nisu podmirile dulje od godinu dana, a 25 posto do godinu dana.
Za tvrtke koje ne mogu stati na kraj svojim dužnicom postoji još jedna opcija, a to je sud. No, sudu se rijetko tko obraća. 'Je li to znači da nema povjerenja u sud ili? Postoje dva razloga. Jedan je da s vašim poslovnim partnerom vjerojatno zauvijek prekidate poslovni odnos, a drugi, također jednako važan, možda čak češći slučaj da ljudi nemaju povjerenja u pravosuđe', kaže Davor Majetić, predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca.
Osim toga riječ je o još jednom dugotrajnom procesu koji u konačnici nije besplatan. DIV većinom izvozi, no sa stranim partnerima nema problema u naplati. 'Neću reći da im je to čast biti redovit, nego je to i njihova referenca kao kupca, da bi nas dobili kao dobavljače, da nam plaćaju na vrijeme. Tamo je kašnjenje nešto što bi trebala biti malo i sramota', rekao je na kraju Pappo. U Hrvatskoj, nažalost nije sramota nego sada već uobičajen tijek poslovanja.