Tisuće zaposlenika na ulicama

VIDEO: Štrajk u Opelu zbog planova GM-a

Slika nije dostupna
Zaposlenici automobilske tvrtke Opel u Njemačkoj stupili su u višesatni štrajk, prosvjedujući time protiv najave General Motorsa o otpuštanju više tisuća Opelovih radnika.

Tisuće zaposlenika u četiri Opelove tvornice u Njemačkoj štrajkom upozoravaju na moguće zatvaranje nekih od tvornica i na ukidanje radnih mjesta. Sudjelovanje u prosvjednoj akciji u najvećoj Opelovoj tvornici u Njemačkoj, u Ruesselsheimu, najavio je i predsjednik vlade njemačke savezne pokrajine Hessena Roland Koch. Američki koncern General Motors, vlasnik Opela, u utorak je otkazao dogovorenu prodaju kompanije konzorciju što ga čine austrijsko-kanadski proizvođač autodijelova Magna i ruska banka Sberbank, a zaposlenici strahuju da bi to moglo dovesti do većeg gubitka radnih mjesta nego što bi se to dogodilo da je tvrtka prodana.

Opel u Njemačkoj zapošljava više od 25.000 ljudi, a General Motors je jučer zaprijetio stečajem tvrtke ako ne dođe do dogovora o mjerama štednje. Potpredsjednik GM-a John Smith izjavio je da koncern namjerava ukinuti oko 10.000 od ukupno 50.000 radnih mjesta u Opelovim tvornicama u cijeloj Europi. Isto toliko radnih mjesta namjeravao je ukinuti i konzorcij Magna/Skerbank, pri čemu bi u Njemačkoj bez posla ostalo više od 4.000 Opelovih zaposlenika. Zaposleničko vijeće u Opelu poručilo je međutim da zaposlenici nisu spremni dati svoj doprinos sanaciji tvrtke te da očekuju hitnu isplatu zaostalih iznosa povišica.

>> General Motors odlučio zadržati Opel

Klaus Franz, predsjednik Opelova zaposleničkog vijeća, izjavio je da je odluka GM-a da ipak ne proda tvrtku ‘crni dan za Opel’. Odluku američkog koncerna kritizirali su i njemački političari. Njemačka kancelarka Angela Merkel iskoristila je svoj međunarodni utjecaj kako bi nagovorila konzorcij Magna-Skerbank na kupnju Opela, nakon što ga je GM svojedobno odlučio prodati. ‘Ponašanje General Motorsa potpuno je neprihvatljivo i naspram radnicima i naspram Njemačkoj’, izjavio je njemački savezni ministar gospodarstva Rainer Bruederle. Nasuprot tome, odluka GM-a pozitivno je prihvaćena u Poljskoj i Velikoj Britaniji, jer se strahovalo da bi novi vlasnik Opela mogao otpustiti veći broj radnika u tim zemljama u cilju zaštite zaposlenika u Njemačkoj.

Povjerenik EU za industriju, Nijemac Guehter Verheugen, pozvao je europske države na zajedničko djelovanje glede Opela. Potrebno je spriječiti natjecanje među članicama EU kad je riječ o Opelu, izjavio je Vergeugen. ‘Ako svatko posebno pregovara s Detroitom (u kojemu se nalazi sjedište GM-a), onda će Amerikanci izvući najbolje za sebe’, dodao je. Glasnogovornik njemačke vlade Ulrich Wilhelm najavio je razgovore njemačke i američke vlade o Opelu. Prema njegovim riječima, službeni je Berlin razočaran i iznenađen postupkom američkog koncerna. (Hina)

Povezane teme