Jako nas zanima što će Domagoj Milošević reći na briefingu jer se Hrvatska dosad nije pomaknula s mjesta za razliku od njenih susjeda. Dok iz Banskih dvora uporno ponavljaju ovo je godina izlaska iz krize - stvarnost je bitno drukčija - 2011-u zasad obilježava negativni rast.
Albanija i Crna Gora investitorima su privlačnije od Hrvatske a početak godine statistički ne obećava da će se to uskoro promjeniti. Srbija je prošle godine privukla dvostruko više investicija od Hrvatske. Model je jednostavan. Investitorima država direktno plaća za svako otvoreno radno mjesto u proizvodnji. Ruske investicije u Hrvatsku vrlo su skromne unatoč njezinim snažnim ulagačkim kapacitetima. Birokracija je problem. O ulaganjima od gotovo 2 i pol milijarde dolara kakva je imala Mađarska - možemo samo sanjati.
U prva tri mjeseca ove godine priljev investicija je loš i ukazuje na nastavak trogodišnjeg pada. No potpredsjednik za investicije te brojke na nedavno održanoj sjednici Vlade nije spomenuo već samo one po glavi stanovnika.
'Ja sam svakako potpuno siguran da će ulazak u Uniju i sam ovaj period do ulask će biti veliki vjetar u leđa ulaganjima', rekao je na posljednjoj sjednici Vlade Domagoj Milošević.
Vladu čeka izborna jesen - potpisani planovi poput projekta Brijuni rivijera zasad su samo na papiru, najesen stižu na naplatu i kamate na stare dugove.
Pesimizam bi možda popravili veliki investitori. No njih i dalje, uglavnom, nema. U pola godine Miloševićevog manadata nije pokrenuta niti jedna velika greenfield investicija u proizvodnji sa više stotine zaposlenih. A to je ono što Hrvatska treba kao što žedan treba vode.
Nekoliko puta je Milošević dosad najavljivao dolazak nekog velikog investitora, ali ništa od toga nismo vidjeli. Da, istina je da je Milošević najavio da IKEA 2012. definitivno dolazi u Hrvatsku, ali to se već znalo i prije njegove najave. Uostalom, investicija kakva se priželjkuje bi bila ona koja bi otvorila nekoliko stotina radnih mjesta u proizvodnji.
Domagoj Milošević je nažalost i dalje najpoznatiji po tome što je najbogatiji ministar u Vladi Jadranke Kosor. Podsjetimo, u imovinskoj kartici je prijavio vlasništvo stana gdje živi s obitelji, vlasnik je zatim pola stana, vikendice, tavanskog prostora, ali i poslovnog prostora - vrijednost 10.688.000 kuna. Vlasnik je ili suvlasnih u 5 tvrtki čija je nominalna vrijednost 8. 720.000 kuna. Prijavio je i vlasništvo 12 stanova i garaža vrijednosti 14.148. 000 kuna. Ima i dva kredita od 250 000 eura i 194 000 švicarskih franaka. A uspio je uštedjeti 300.000 kuna i 20.000 eura.