SSSH: Svjetska banka mirovinskom reformom gura radnike u bijedu

Slika nije dostupna
Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) u današnjem je priopćenju optužio Svjetsku banku da svojom mirovinskom reformom gura radnike u bijedu.

SSH ističe kako je dogovor između Hrvatske stranke umirovljenika i Vlade o povećanju mirovina tzv. novih umirovljenika samo dio ispravljanja nepravde koja je hrvatskim umirovljenicima nanesena mirovinskom reformom provedenom prema modelu Svjetske banke.

Reagirajući na članak u današnjem "Jutarnjem listu" u kojem voditelj Svjetske banke u Hrvatskoj Andras Horvai tvrdi da će zbog poboljšanja materijalnog položaja novih umirovljenika svaki hrvatski radnik ostati bez 10.000 kuna, SSSH ističe da mirovinska reforma koju zagovara Svjetska banka radnike gura u siromaštvo i bijedu, nakon što odrade svoj radni vijek.

Za socijalne posljedice ekonomske doktrine koju zagovara Svjetska banka, hrvatskim radnicima i građanima odgovara hrvatska vlast. 

Dakle, predstavnici Svjetske banke sugeriraju ekonomski i društveni okvir Hrvatske, ali brigu o socijalnim posljedicama toga modela galantno prepuštaju hrvatskoj Vladi, primjećuje SSSH.

Svaki hrvatski radnik dužan je već 19.740 eura, a neka Svjetska banka kaže koliko od tog duga otpada na njezine kredite, ističe SSSH.

U Svjetskoj banci se također zauzimaju za postupno podizanje dobne granice za umirovljenje, "zaboravljajući" kako ta mjera ovisi o procjeni očekivanog trajanja života, koje je u Hrvatskoj još uvijek uvelike ispod prosječnog europskog.

Zalažu se i za znatniju penalizaciju prijevremenog umirovljenja, "zaboravljajući" kako u Hrvatskoj to nije stvar slobodnog izbora radnika.

U sklopu 120 milijardi kuna proračunskoga novca, ispravljanje nepravde prema umirovljenicima mora imati prioritet, naglašava SSSH. 

Pritom podsjeća da međunarodne institucije ne vode računa o materijalnom i socijalnom položaju hrvatskih građana, već ponajprije brinu o otplatama inozemnih zaduženja.

Povezane teme