SSSH: Nema razloga za prodaju INE ni za razmjenu dionica

Slika nije dostupna
Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) danas je ocijenio kako sada nema valjana razloga za daljnju prodaju INE, niti za razmjenu dionica i predlaže da se, umjesto toga, do ulaska u EU, moderniziraju rafinerije što bi bilo u interesu hrvatskih građana i radnika INE.

U priopćenju SSSH navodi kako najava moguće zamjene dionica INE i MOL-a "miriši na politički dogovor dvojice premijera" od koji jedan dobro zna braniti interese svoje zemlje u naftnoj kompaniji, a drugi te interese daje za političku podršku.

Takva "zamjena dionica", kao i svaki drugi ishitreni model privatizacije, nije u funkciji dugoročnog promišljenog upravljanja INA-om, ocjenjuje SSSH i zahtijeva poštivanje Zakona o privatizaciji INE, da se zaštite svi zaposlenici i dioničari i transformiranje na transparentan način, sukladno nacionalnim interesima.

"SSSH zahtijeva da se sindikati uključe u privatizacijski proces INE i da se žurno izradi Nacionalni akcijski plan razvoja energetskog sektora, koji će spriječiti 'blic' rasprodaju u tom sektoru", navodi se u priopćenju i ističe potreba javnog konsenzusa oko daljnjeg tijeka privatizacije INE, ali i ostatka državne imovine.

Izvori iz Banskih dvora danas su opovrgnuli prigovore iz redova oporbe i sindikata da bi zamjena dionica bila nezakonita, citirajući odredbu Zakona o privatizaciji Ine koja omogućava se da se, privatizacija može provesti "prodajom ili zamjenom preostalog dijela dionica sukladno tržišnim prilikama strateškom ulagatelju ili na tržištu kapitala na temelju odluke Vlade i uz prethodnu suglasnost Hrvatskog sabora".

Iz Banskih dvora poručuju kako nema daljnje prodaje, eventualne zamjene dionica bez da Hrvatski sabor o tome raspravlja i podsjećaju da je Zakon donesen 2002. i da je njime također predviđeno da država u svom vlasništvu zadrži najmanje 25 posto plus jednu dionicu INE do ulaska u EU.

Visoki Vladin izvor odbacio je i špekulacije da bi mali dioničari mogli biti izigrani. Ako MOL stekne i jednu dionicu INE iznad 25 posto plus jednu dionicu na bilo koji način, kupnjom ili zamjenom dionica, to podliježe javnoj ponudi i MOL će biti obvezan objaviti javnu ponudu.

Hrvatski premijer Ivo Sanader rekao je u nedjelju u Beču, gdje je sudjelovao na Europa Forum Wachau, kako osobno podržava ideju o zamjeni dionica INE i MOL-a, ali i da to nije konačna odluka te da još treba vidjeti što bi značila i daljnja prodaja Ine najavljujući da će se konačna odluka donijeti kada se usporede oba modela.

Prema visokom Vladinom izvoru, zamjena dionica nije jedina opcija, već postoji mogućnost i da Vlada proda 19 posto dionica Ine ili da sve ostane kao i sada - da Vlada i nadalje ima 44,85 posto dionica Ine.

Povezane teme