Bjelovarsko-bilogorski seljački savez:

'Sramotno je da se ne zna cijena pšenice'

Slika nije dostupna
Hrvatski seljački savez Bjelovarsko-bilogorske ocijenio je kako je sramotno da se još uvijek ne zna cijena pšenice, a seljaci su je pospremili u silose i plaćaju troškove sušenja, dok je cijena koja nudi Žitozajednica besmislena.

Predsjednik podružnice Marijan Šinko naglasio je da podržavaju cijenu od 1,25 lipa za kilogram pšenice te očekuju da će se cijena morati utvrditi idućih nekoliko dana milom ili silom. Rekao je i kako sumnja da će država kako što je obećano platiti dodatnih 700 kuna poticaja po hektaru što bi u konačnici podiglo iznos poticaja na 2950 kun po hektaru.

Država je dala sve od sebe, ali tržište diktira otkupnu cijenu pšenice od 0,95 kn po kilogramu, poručio je ministar Čobanković udrugama seljaka. Dodao je kako na pšenici zarađuju trgovci i šverceri jer je apsurdno da je otkupljuju po 80 lipa dok se u nekim trgovinama na obali kilogram brašna prodaje i po 8 kuna. Upozoreno je i da su cijene kruha i dalje kao lanjske kad je kilogram pšenice bio kunu i pol. Upozorio je da je u jeku turističke sezone pala cijena junadi s 15,5 kuna na 13,5 kuna po kilogramu te težih svinja s 13 kuna na 10 kuna po kilogramu što govori o rastu uvoza.

Potpredsjednik Hrvatskog seljačkog saveza BBŽ Mirko Katalenić upozorio je na teško stanje u proizvodnji mlijeka napomenuvši kako su otkupne cijene mlijeka od kune do 2,20 kuna po litri kakve su bile i 2002. dok su troškovi višestruko porasli.

Napomenuo je kako unatoč smanjenju otkupne cijene mlijeka koja se računa prema prosjeku u 25 zemalja EU cijena mlijeku u trgovinama nije pala, a zaradu ubiru mljekare i trgovački lanci pa je apsurdno da je Vlada dala 40 milijuna kuna mliječnoj industriji kako bi otkupila mlijeko od domaćih proizvođača. Dodao je kako više gotovo nema segmenta poljoprivrede koji je isplativ te napomenuo kako će se seljaci morati udružiti u jednu udrugu poput sindikata te raditi veće pritiske da bi izašli s mafijom na kraj. (Hina)

Povezane teme