Slovenija: Održani posljednji nastupi čelnika pred početak izborne šutnje

Slika nije dostupna
Predsjednici slovenskih političkih stranaka, među njima Janez Janša i Borut Pahor koji međusobno konkuriraju za sastavljanje nove vlade nakon nedjeljnih parlamentarnih izbora, održali su u petak kasno na večer svoja posljednja predizborna sučeljavanja pred izbornu šutnju koja će trajati u subotu i nedjelju do zatvaranja birališta te uputili svoje poruke biračima.

Iako su se njihova rasprave na nacionalnoj televiziji i televizijskoj postaji POP-TV uglavnom odnosile na ekonomska i socijalna pitanja, dotaknuli su se i afere Patria koja je obilježila veći dio predizborne kampanje iako ankete ne pokazuju da će odlučujuće djelovati na izborni rezultat.

Niječući sumnje da je njegova stranka umiješana u izazivanje te afere u kojoj je aktualni premijer na finskoj televiziji optužen za uzimanje mita od kompanije Patria koja sa slovenskom vojskom ima ugovor o prodaji oklopnih vozila, predsjednik Socijalnih demokrata Pahor rekao je kako osobno ne vjeruje da je Janša kriv, ali da vjeruje da s tim poslom nešto nije u redu i da dileme oko toga treba riješiti pravosuđe.

"Naša stranka nije bila iza te afere i s tom aferom nemamo ništa", rekao je predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Borut Pahor, dok je aktualni premijer i predsjednik Slovenske demokratske stranke (SDS) rekao da mu je ta afera onemogućila pravo predstavljanje tijekom kampanje jer je zasjenila sve druge teme.

"Drago mi je da kolega Pahor kaže da vjeruje da nisam kriv, ali bih bio zadovoljan da je to bilo rečeno odmah kad je afera izbila", rekao je Janša. Dodao je da su u emisiji finske televizije početkom mjeseca nastupili i ljudi koji se nalaze na kandidacijskoj listi Socijalnih demokrata.

Odgovarajući na pitanje kakvu vladu namjerava formirati u slučaju svoje pobjede na izborima, Janša je rekao da bi u sadašnjoj iskusnoj ekipi koja je uspješno djelovala i u vrijeme kad je Slovenija predsjedavala Europskom unijom izveo nekoliko manjih izmjena, ali da u sastavljanju koalicije namjerava razgovarati sa svim strankama i stvoriti "široku razvojnu koaliciju" koja se neće temeljiti na ideološkoj isključivosti.

Pahor je s druge strane rekao da ima kandidate za ministarska mjesta koji su zajedno s njim spremni "preuzeti odgovornost" u slučaju da mu se povjeri mandat za sastav nove vlade, te naveo da će njegova stranka koalirati u prvom redu s "programski srodnim" Liberalnim demokratima (LDS) i strankom Zares.

I Janša i Pahor slično su govorili o temi privatizacije i stranih investicija, s naglaskom na zadržavanju državne uloge u poduzećima od nacionalnog značenja, kao što su banke, osiguravajuća društva i prometna infrastruktura.

U slučaju svoje pobjede na izborima Pahor je najavio da će politika nove vlade na području poreza biti jačanje srednjeg sloja i veće oporezivanje ekstraprihoda i luksuzne imovine, dok je Janša najavio nastavak sadašnje politike na poreznom i gospodarskom području, s naglaskom na podupiranju malog gospodarstva.

Janša i Pahor velike su razlike pokazali u tome što Sloveniju čeka idućih mjeseci ili godina. Pri tom je Pahor rekao da nova slovenska vlada mora uzeti u obzir situaciju u kojoj bi moglo doći do recesije, dok je Janša istaknuo da su takve najave pogrešne i da "recesija nije na vidilu".

Pri tome je istaknuo visoke stope rasta iz zadnjih godina, a u slučaju njihova nastavka Slovenci po njegovim riječima mogu računati na to da će do 2015. godine imati "europske plaće i europske mirovine".

Različiti rezultati izbornih anketa

Predizborne ankete uoči parlamentarnih izbora u Sloveniji ne pokazuju jasnu prednost neke od stranaka, sudeći po rezultatima istraživanja objavljenih u petak navečer.

Prema telefonskoj anketi koju je od ponedjeljka do petka napravio ljubljanski dnevni list "Dnevnik", a objavljena je kasno navečer na njegovim internet-stranicama, Slovenska demokratska stranka (SDS) aktualnog premijera Janeza Janše dobit će na izborima 30,3 posto glasova, a Socijalni demokrati (SD) njegova glavnog izazivača Boruta Pahora 27,6 posto glasova.

Na trećem mjestu je stranka Zares Gregora Golobiča sa 12,4, a na četvrtom Demokratska stranka umirovljenika (DESUS) sa 9,2 posto. Anketirano je bilo nešto više od 1200 osoba, a list je anketu objavio kršeći zakonsku zabranu iz zakona o izbornoj kampanji po kojemu se takva istraživanja mogu provoditi u zadnjem tjednu pred izbore, ali ne i objavljivati.

Istodobno, agencija Ninamedia na svojim je internet stranicama objavila rezultate ispitivanja na manjim uzorcima od sto do dvjesto ispitanika, tzv. polltrackinge kojima je u ovom tjednu pratila kretanje raspoloženja biračkog tijela.

Ta je agencija prošle subote od svih agencija koje su radile predizborna istraživanja dala najveću prednost stranci sadašnjeg premijera Janše, navevši da je u prednosti od devet postotnih bodova u opdnosu na Socijaldemokrate Boruta Pahora.

Na osnovi ispitivanja iz zadnjih dana agencija navodi da je došlo do stanovitog zaokreta i situacije koja govori da bi do nedjelje Pahorova stranka mogla prestići Janšinu.

Prema navodima te agencije od petka, Pahorovi Socijalni demokrati mogli bi dobiti 30,5 posto glasova, Janšina Slovenska demokratska stranka (SDS) 26,5 posto, treća je stranka Zares Gregora Golobiča sa 11, a četvrti DESUS sa 10,6 posto.