Semler je uvjeren kako biti kapitalist ne isključuje i pošten odnos prema zaposlenicima uz istodobno ostvarenje profita, te se protivi eksploataciji radnika koji vikendom moraju nositi posao kući ili nikada ne mogu ponedjeljkom poslije podne priuštiti odlazak u kino.
Da bi bio učinkovit, rad ne mora postati dosadan, uvjeren je Semler, autor knjige u kojoj izlaže svoja, po nekima doista revolucionarna, stajališta o radu.
Semler se pita je li potrebno prisiljavati ljude da budu na poslu u vrijeme kada su potpuno neproduktivni i tvrdi da se kod njih u Semcu nitko ne živcira ako neki zaposlenik sat vremena telefonski razgovara s 12-godišnjim djetetom.
'Ako takva osoba ne pronalazi ravnotežu između privatnog i
profesionalnog života, to će nužno biti na štetu obiju domena', tvrdi Semler.
Velik dio svojih teza posvetio je radu na daljinu i tumači da
poslovođa ne mora cijelo vrijeme kontrolirati radnika jer 'bitan je učinak', a ne vrijeme provedeno na poslu.
Takva vizija rada u kojoj su zaposlenici odgovorne i inteligentne osobe zapravo je pragmatična. Semler drži da nijednom poduzeću nije u interesu imati zaposlenika čija je jedina motivacija dobiti plaću na kraju mjeseca, već mu treba dati i druge izvore motivacije i tu leži produktivnost.
Iako su 'specijalisti' u menedžerstvu prije više od 20 godina
proricali Semcu stečaj, tvrtka danas ostvaruje više od 200 milijuna dolara godišnje.
Ricardo Frank Semler (48), studirao je pravo u Sao Paulou, a također i upravljanje na Harvardu. Godine 1980., kao predsjednik Semca počeo je reforme i u kratkom vremenu stvorio multinacionalnu kompaniju kojoj je povećao kapital i broj zaposlenih.
Godine 1990. bio je proglašen liderom poslodavaca, a časopis America Economia proglasio ga je najboljim poslovnim čovjekom Latinske Amerike. Danas je potpredsjednik Saveza industrijalaca brazilske države Sao Paulo i kolumnist dnevnog lista Folha de S. Paulo.