Američko gospodarstvo i dalje je suočeno s izgledima za usporavanje rasta, no rast inflacije može "komplicirati" napore FED-a da stimulira gospodarstvo, rekao je Bernanke u svjedočenju pred Odborom za financije Predstavničkog doma Kongresa.
"Važno je prepoznati postoji li i dalje opasnost od smanjivanja rasta", rekao je Bernanke. "FED će pažljivo vrednovati informacije o gospodarskim izgledima i bude li potrebno pravodobno djelovati i pružiti odgovarajuće osiguranje protiv daljnjeg opadanja" dodao je.
FED je od rujna 2007. smanjio referentnu kamatnu stopu s 5.25 posto na sadašnjih 3.0 posto, a financijska tržišta očekuje njezino daljnje smanjenje za pola postotnog boda na idućem sastanku FED-ovog Odbora za otvoreno tržište 18. ožujka.
Navodeći kako je "važno" prepoznati da je opasnost od smanjivanja rasta i dalje prisutna, Bernanke je istaknuo da FED također pozorno prati rast cijena, te da će "idućih mjeseci pozorno pratiti inflaciju i inflatorna očekivanja".
Dok je središnja banka očekivala da inflacija bude umjerena, zbog visoke cijene energije i druge robe postoji opasnost zadržavanja povećanog pritiska na cijene, dodao je.
"Daljni rast cijena energije i druge robe posljednjih tjedana, zajedno s posljednjim podacima o potrošačkim cijenama, sugeriraju nešto veći rizik porasta ukupne i bazične inflacije nego što smo vidjeli prošloga mjeseca", rekao je Bernanke.
"Bilo kakva tendencija oslobađanja inflatornih očekivanja ili erozije FED-ova kredibiliteta za borbu protiv inflacije, mogu jako zakomplicirati zadaću održavanja stabilnosti cijena i ograničiti fleksibilnost FED-a da neutralizira podbačaje rasta u budućnosti", dodao je predsjednik Federalnih rezervi.
Svjedočenje Bernankea u Kongresu slijedilo je nakon objave loših gospodarskih podataka u SAD-u koji govore o rastu inflacije, daljnjem padu cijena na tržištu nekretnina, povećanju broja ovrha nad kućama i padu indeksa potrošačkog povjerenja.
Ministarstvo rada izvijestilo je o ukupnom rastu cijena od jedan posto u siječnju, dok je predviđanje bilo 0.4 posto. Sa siječanjskim rastom, ukupni rast cijena u posljednjih 12 mjeseci bio je 7.5 posto, što je najviše u posljednih 26 godina.
Cijene kuća pale su za 8.9 posto u zadnjem tromjesečju 2007., prema podacima bonitetske kuće Standard & Poor's, a broj ovrha nad kućama skočio je za 57 posto u siječnju u odnosu na isti mjesec prošle godine i iznosio je 233 tisuće.
Indeks povjerenja potrošača u veljači je pao na 75.0, prema 87.3 u siječnju, odražavajući zabrinutost Amerikanaca zbog nepovoljnijih uvjeta poslovanja i slabijih izgleda za zapošljavanje.