"Grad i Županija mogu pomoći tako da se odreknu dijela zarade od prodaje zemljišta na području Biškupca kojim se nekad koristila 'Varaždinka'. Financijsku pomoć tražimo i od (sindikata poljoprivrede) PPDIV-a budući da smo u to vrijeme bili članovi tog sindikata, a poznato je da je taj sindikat financijski najsnažniji u državi i svakako nam može pomoći. No u tome sindikatu se boje presedana", rekao je neslužbeni predstavnik bivših zaposlenika Josip Vlahović na njihovu današnjem skupu u Varaždinu.
"Osnovni krivci za ovakvu situaciju su pravosuđe, tadašnja gradska i županijska vlast, koja nije marila za nas, te sindikati, točnije Sindikat poljoprivrede PPDIV i Savez samostalnih sindikata Hrvatske čiji su nas predstavnici zastupali", rekao je na skupu Vlahović.
Većina od 62 bivših radnika "Varaždinke" mora vlasniku tvrtke Ivanu Hudoletnjaku vratiti novac isplaćen od 2000. do 2002., kad je odlukom Općinskog suda trajala privremena mjera vraćanja na posao. U prosjeku svaki radnik trebao bi vratiti oko 30 tisuća kuna, a kamate svakim danom rastu za još 20 kuna, istaknuto je na skupu.
Riječ je o radnicima koji su 5. svibnja 2000. dobili otkaz jer su bili, kako je tvrdio vlasnik tvrtke Hudoletnjak, u nezakonitu štrajku. Radnici su tvrdili da se nije radilo o štrajku, nego o skupu zaposlenika koji je formalno trajao nekoliko dana, što je kasnije, svojom presudom, potvrdio i Općinski sud. Po toj presudi otkazi nisu bili zakoniti i radnici su vraćeni na posao. Presudu Općinskog potvrdio je i Županijski sud, no Vrhovni sud je vratio predmet na ponovno suđenje.
Budući da je u to vrijeme "Varaždinka" bila u stečaju, nadležan je bio Trgovački sud u Varaždinu koji je odbio zahtjev radnika pa su otkazi postali valjani. Iako su se radnici na takvu presudu žalili, potvrdili su je Visoki trgovački i Ustavni sud. U skladu s tim novac koji su primali radnici tvrtke sada treba vratiti, objasnila je pravnica SSSH Gordana Mihalinec.