Hypo Real Estate banka pred slomom

Slika nije dostupna
Čelnici njemačke hipotekarne banke Hypo Real Estate u subotu navečer izvijestili su o propasti plana spašavanja banke vrijednog 35 milijardi eura, najvećeg do sada u njemačkoj povijesti, prenijele su agencije.

Njemačke novine pišu kako je plan propao jer dvije vodeće njemačke banke, središnja Bundesbanka i Deutsche Bank, dubinskim uvidom otkrile da su problemi HRE-a puno dublji nego se isprva činilo.

Hypo Real Estate, koja se uglavnom bavi financiranjem komercijalnih projekata i javnom izgradnjom, prva je njemačka 'žrtva' krize koja je prije nekoliko mjeseci krenula iz New Yorka, prenosi dpa.

Njemačka vlada i bankarska industrija u ponedjeljak su izvijestile kako Hypo Real Estateu namjeravaju zajamčiti svotu od oko 35 milijuna eura kratkoročnog zajma. Isprva je sanacijom bio predviđen hitan kredit u iznosu od 15 milijardi eura, a potom financiranje tijekom druge polovice iduće godine, što bi ukupno iznosilo 35 milijardi eura, izvijestio je dpa. Novac su trebale osigurati banke, a za njega je u najvećoj mjeri jamčila vlada.

No njemački Welt am Sonntag koji će se u prodaji pojaviti sutra je, pozivajući se na neimenovane izvore objavio podatak prema kojemu se uprave većih banaka povlače iz prethodnog dogovora nakon što su se izbliza uvjerile u puno dublje probleme Hypo Real Estatea.

Naime, stručnjaci iz najveće njemačke banke, Deutsche Bank, procijenili su da bi do kraja idućeg tjedna u HRE-u trebalo ubrizgati oko 20 milijardi eura te su upozorili da bi "do kraja godine bilo potrebno oko 50 milijardi, a do kraja 2009. čak 70 do 100 milijardi eura", prenosi list.

'Borimo se za nastavak egzistencije naše tvrtke. Možemo se samo nadati da su sve strane koje sudjeluju u raspravi o ovome problemu u potpunosti svjesne ozbiljnosti situacije', rekao je za Reuters glasnogovornik HRE-a Hans Obermeier.

Plan spašavanja najavljen je 29. rujna nakon pregovora između njemačke vlade i banaka, a u četvrtak ga je odobrila i Europska komisija.

Sanacija je potaknula političke kontroverze u Njemačkoj, gdje su neke oporbene grupe postavile pitanje zbog čega vlada dovodi u opasnost novčana sredstva poreznih obveznika kako bi spasila HRE. Berlin je ustrajao na pretpostavci da se HRE može oporaviti, a pregovori su trajali do petka, no u subotu je objavljeno kako nije potpisan nikakav sporazum.

Izvori bliski pregovorima tvrde da je bankarska industrija isprva tražila da Berlin jednostavno nacionalizira HRE, po uzoru na SAD gdje su nacionalizirane financijske institucije Fannie Mae i Freddie Mac te po uzoru na Britaniju koj je isto učinila s Bradford and Bingley.

Povezane teme