Cijena goriva gotovo dostigla 9 kuna!

Slika nije dostupna
Benzin je od ponoći skuplji za značajnih 3,3 posto - što je jedno od najvećih poskupljenja od kada su cijene u stalnom režimu dvotjednih promjena.

Cijena goriva polako ide prema 9 kuna, a stručnjaci kažu da nije daleko dan kad će litra stajati 10 kuna. Svojevremeno, točnije prije izbora, Vlada je spominjala da će zaštititi potrošače kada je cijena bila ispod 8 kuna.

Tako ćete za litru Super 95 i Super plus 98 goriva od danas plaćati 28 lipa više. Eurodizel je gotovo na 9 kuna, neznatne 3 lipe jeftinije, samo je obični Dizel skuplji za čak 4 posto- 8 kuna i 80 lipa.

Građanima su ovakvim rastom cijena benzina zabrinuti jer znaju da će dovesti do lančane reakcije i do ostalih poskupljenja. Reagirali su i neki političari. Tako je predsjednik HNS-a Radimir Čačić upozorio kako Vlada nema jasnu strategiju te da donosi samo vatrogasne mjere.

- Iako svjesni naše ovisnosti o svjetskome tržištu, građani zbog lošeg standarda od Vlade očekuju konkretne poteze, rekao je Radimir Čačić.

Proziva vladinu, kako kaže, dogovorenu ekonomiju, koja u jednome trenutku cijene zauzda, a onda one kad ponovno dođu na tržište, podivljaju.

Razdoblje je recesije u kojem Vlada nema jasnu strategiju, potrebna je proizvodnja, a ne samo vatrogasne mjere. Jednima od njih Čačić drži najavljeno smanjenje PDV-a koje će Hrvatskoj dugoročno samo naštetiti.

Građani se slažu u jednom: I za gorivo i za hranu treba intervenirat, najprije treba vidjet kako ljudi žive. Znaju kako se cijene energenata formiraju na svjetskom tržištu, ali i smatraju da je Vlada cijene benzina štitila samo radi svoga interesa- jer su slijedili izbori.

- Zaustavili su energente pa vidite što se sada dešava sa benzinom i dizelom, što će se dogoditi s plinom to već znamo, 20 posto će poskupjeti, rako je jedan nezadovoljni građanin.

INA svaka dva tjedna mijenja cijene goriva pa 10 kuna možemo očekivati vrlo brzo. Kad su u pitanju cijene goriva u Hrvatskoj, INA kupuje na najnepovoljnijem segmentu tržišta takozvanom mediteranskom spot tržištu na kojem doista ne može utjecati na cijene, one su nam naprosto servirane obično po najnepovoljnijim uvjetima. 

Hrvatska Vlada očito potrošače prepušta na milost i nemilost, a kako kaže glasnogovornik Vlade Zlatko Mehun, inflacija se pokušava zadržati na najviše 6 posto, ali nije jasno kako će se to i postići ako se osnovni energent prepusti do kraja slobodnom formiranju cijene.