Privatizacija brodogradilišta

Poruka Sanaderu: Sačuvati radna mjesta

Slika nije dostupna
Radnici pulskog 'Uljanika' su s radničkog skupa, održana zbog, kako tvrde, 'još nejasna modela privatizacije brodogradilišta', poručili premijeru Ivi Sanaderu da ne popusti zahtjevima Europske komisije u vezi s radnim mjestima brodograditelja.

'Ne pristajemo na ucjene Europe jer treba misliti na budućnost naše strateške djelatnosti, koja u našoj zemlji nema alternative', naglasio je glavni povjerenik 'Uljanikova' Sindikata metalaca Đino Šverko pred petstotinjak radnika u brodogradilištu. 

Dodao je kako brodograditelji traže i žele odgodu privatizacije jer se, kako je rekao, 'naša brodogradilišta ne mogu tek tako prodavati u vrijeme velike svjetske recesije'.

Po njegovim riječima strateška djelatnost ne smije se dovoditi u pitanje, a sindikati ne žele ukidanje radnih mjesta i radnih prostora.

'Privatizacija ne može proći mimo nas, pogotovo ne u vrijeme kad gospodarski stabilne zemlje čuvaju i ulažu u svoja društva i djelatnosti, a mi ih u vrijeme recesije rasprodajemo, a ni sami ne znamo komu', poručio je Šverko. 

Kako je rekao, očekuje da Sindikat metalaca bude uključen u dogovore o privatizaciji 'Uljanika', jer nam je, dodao je, 'privatizacija nametnuta', kao i u drugim hrvatskim brodogradilištima, u kojima je puno teže. 

>> HUS za privremenu obustavu privatizacije brodogradilišta

>> Privatizacija brodogradilišta po tržišnim cijenama

>> HUS: Zaustavite privatizaciju brodogradilišta

Stoga su radnici 'Uljanika' sa skupa poručili Vladi da pred Europom ne smije posustati i dovesti u pitanje cjelokupnu brodogradnju.

Sindikalni povjerenici danas su još jednom podsjetili Vladu da od brodogradnje i za brodogradnju živi desetak tisuća obitelji zaposlenih brodograditelja, uz više tisuća malih i velikih tvrtaka oslonjenih na proizvodnju broda.