'Oko te ponude MOL-a Vlada još nije raspravljala', rekao je Popijač novinarima nakon sjednice Vlade. Popijač javnu ponudu MOL-a ne smatra nemoralnom te objašnjava kako mađarska tvrtka, kao vlasnik 47 posto dionica Ine, ima potpuno zakonsko pravo objaviti tu ponudu.
'Međutim, držimo nekorektnim da to nije formalno iskomunicirao s hrvatskom vladom kao jedinim od partnera', kazao je Popijač dodajući da Vlada ne može komunicirati s priopćenjem koje je pročitao glasnogovornik MOL-a. 'Sada očekujemo nekakav poziv na formalne razgovore da vidimo što je zapravo njihova namjera i kako oni promišljaju naše daljnje odnose i suradnju', naglasio je ministar gospodarstva.
>> Mol malim dioničarima ponudio 2800 kuna za dionicu Ine!
O skupljem plinu 'otom-potom'
Na upit o mogućnosti da MOL kupnjom dionica od malih dioničara postane vlasnik više od 50 posto dionica Ine, Popijač je podsjetio na dionički ugovor vezano za upravljačka prava.
'Razmotrit ćemo je li ponuda MOL-a u bilo kojem segmentu mijenja postojeće odnose i što MOL zapravo misli', rekao je. Upitan kako teku pregovori oko plinskog biznisa, Popijač je odgovorio kako se razgovara oko svakog detalja.
Mi još pregovaramo oko plina, nismo još završili te pregovore. Željeli bismo postići najbolji mogući razvoj situacije, na zadovljstvo obiju strana, kazao je. Popijač nije htio govoriti o cijeni plina za kućanstva, kazavši kratko - o tom potom'.
'Neće ništa diktirati jer energetsko tržište u Hrvatskoj uređuje hrvatska Vlada kroz svoju agenciju HERU u skladu s europskim direktivama tako da je ovdje hrvatska Vlada jači partner kao Vlada, a ne kao dioničar budući da ona direktno ili indirektno određuje uvjete na tržištu', uvjeren je ekonom Ljubo Jurčić. (Hina)