U obrazloženju su naveli visoku cijenu goriva i umjetnog gnojiva te ostalog repromaterijala, što je povisilo i cijenu proizvodnje.
Otkupna cijena od 2,20 kuna ne bi smjela utjecati na povišenje cijena kruha, smatraju poljoprivrednici, jer je to trenutačna cijena pšenice prošlogodišnjeg roda na domaćem tržištu koje je mlinarsko-pekarska industrija već uračunala u sadašnje cijene kruha, kaže se u obrazloženju.
Od Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja sudionici skupa traže da se ukine zabrana izvoza pšenice i isplate poticaji najkasnije do 30. rujna ove godine te što hitnije donese zakon o skladištenju kako ratari ne bi morali pšenicu prodavati u žetvi, već je, ako to žele, sačuvati i poslije prodati.
Po riječima predsjednika Udruge seljaka Općine Lukač Željka Čorića na sastanak su pozvani predstavnici Ministarstva poljoprivrede i svih otkupljivača, ali se nitko nije odazvao niti ispričao.
"Iako se već mjesec dana govori o cijeni kilograma pšenice ovogodišnjeg roda, a žetva kuca na vrata, mi još ne znamo za kolik će novac seljaci prodavati svoj proizvod pa zahtijevamo da otkupljivači što prije izvijeste javnost o otkupnoj cijeni kako nas i ove godine ne bi prevarili", rekao je Čorić.
Dragan Dukić, predsjednik Koordinacije seljačkih udruga Požeško-slavonske županije, najavio je mogućnost seljačkih prosvjeda ako otkupna cijena bude manja od 2,20 kuna. "Dosta su se otkupljivači i prekupci bogatili na naš račun. Ne smijemo se ponašati dodvorički i pustiti politici da špekulacijama određuje cijene", rekao je Dukić.
Slavko Novaković iz Udruge obiteljskih gospodarstava savjetovao je proizvođačima da, ako cijena ne bude 2,20 kuna, svoju pšenicu ne prodaju, nego ju, ako to mogu, sačuvaju do jeseni kad će cijena biti viša.