Vlada će većim dijelom to pokriti dugoročnim deviznim kreditom u iznosu od 260 milijuna eura, odlučila je danas hrvatska Vlada. Obveznice za restrukturiranje gospodarstva iz 1991. godine, u iznosu od 24,5 milijardi tadašnjih hrvatskih dinara, izdane su za sanaciju bankarskog sustava, a imatelji tih obveznica su uglavnom banke.
Posebnost je tih obveznica da im se glavnica svakih šest mjeseci uvećavala za indeks proizvođačkih cijena u industriji, pa je tako i krajem lipnja uvećana za 3,2 posto, a na to se onda primjenjivala kamatna stopa od pet posto godišnje, objasnila je ministrica financija Martina Dalić.
Nepromjenjiva kamatna stopa od 5,5 posto
Krajnji rok za otkup tih obveznica je 20 godina, odnosno 2011. godina, a otplata ukupno 2,4 milijarde kuna bit će iz proračuna u iznosu 482,4 milijuna kuna, a 1,9 milijardi kuna refinancirat će se dugoročnim deviznim kreditom u iznosu 260 milijuna eura, naglasila je Dalić. Kredit su odobrile Erste & Steiermaerkische Bank i Hypo Alpe-Adria-Bank, svaka u iznosu 130 milijuna eura. Kamatna stopa na kredit je nepromjenjiva i iznosi 5,5 posto godišnje, a kredit će se vraćati u pet jednakih godišnjih rata, istaknula je Dalić.
Na taj se način, osim povrata obveza iz 1991., osigurava i provođenje strategije upravljanja javnim dugom, nepovoljniji se instrumenti financiranja zamjenjuje povoljnijim, naglasila je ministrica financija. Ističe i kako je u ovom vremenu financijske krize i nepovoljnih zbivanja na financijskom tržištu, agencija Moody's jučer Hrvatskoj potvrdila važeći rejting (Baa3) i potvrdila ocjenu izgleda 'stabilan'.
Hrvatska će Albaniji vratiti 5,48 milijuna američkih dolara
Razlozi za to su činjenica da će Hrvatska 2013. postati članica EU i da u ovom razdoblju Hrvatska ostvaruje primjeren odnos između gospodarskih kretanja u zemlji i prosjeka EU, Hrvatska bilježi razinu BDP-a prema paritetu kupovne moći od 20.000 dolara po stanovniku, kazala je Dalić. Ministricu financija Vlada je danas ovlastila da potpiše ugovor s predstavnicima Republike Albanije o namiri klirinškog duga bivše države.
Naime, ukupan klirinški dug Albanije prema državama sljednicama bivše SFRJ iznosi 20,7 milijuna klirinških dolara (što je isti iznos i u američkim dolarima), a raspodjela je izvršena temeljem udjela dogovorenih aneksom C Ugovora o sukcesiji, pa će Albanija Hrvatskoj vratiti 5,48 milijuna američkih dolara u četiri jednake polugodišnje rate.
Pregovori s Europskom bankom za obnovu i razvoj
Vlada je danas izviještena i o pregovorima s Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) o zajmu između Hrvatske kontrole zračne plovidbe i EBRD-a za projekt nadogradnje hrvatskog sustava za upravljanje zračnim prostorom (CroATMS), kao i pregovorima o državnom jamstvu za taj zajam. Riječ je o projektu modernizacije sustava upravljanja zračnim prostorom, zajam bi bio u iznosu od 47 milijuna eura, na rok otplate od 12 godina, uključujući poček tri godine, te kamatu šestomjesečni Euribor uvećano za 1 posto marže.
U treće saborsko čitanje Vlada je uputila prijedlog Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora kojim se obrtnicima omogućuje kupnja poslovnih prostora u vlasništvu države, županija, gradova i općina, a novina mu je u odnosu na drugo čitanje da omogućuje plaćanje u obrocima. (Hina)