Imati opipljivu zlatnu polugu u ruci pokazuje se jednim od najsigurnijih ulaganja. Provjerili smo kako u tu relativnu financijsku sigurnost uploviti mogu i Hrvati. Zlato sja jače nego ikad, a velika potražnja za polugama cijenu unce zlata podigla je u nebo. Stručnjaci tvrde, glavni razlog je slabljenje američkog dolara.
'Kad se dešavaju snažniji intervalutarni poremećaji na relaciji euro, dolar, jen, funta onda mnogi investitori napuštaju određene valute i onda kupuju zlato', objasnio nam je Ivan Lovrinović, ekonomski stručnjak. Sa 712 dolara s kraja prošle godine cijena zlata popela se na 1.038 dolara i za 4 dolara premašila dosadašnji rekord. Već danas bit će novi jer se zlatom trgovalo i po 1.048 dolara. Analitičari predviđaju nastavak rasta a Hrvati željni zarade mogu se uključiti u igru.
'Mogu kupovati zlato kroz određene investicijske fondove čija je imovina baš usmjerena na tržište plemenitih metala', rekao je Vilim Klemen iz Monument brokera. Kupuju se samo udjeli, a oni koji svoje zlato imaju opipljivo u ruci, primjerice od slomljenog nakita, mogu se nadati boljoj zaradi kod zlatara. 'Preporučam da najprije pratite cijenu na svjetskom tržištu pa znači sami procijenite optimalan trenutak za prodaju te imovine', pojasnio je Klemen. No stručnjaci kažu visoka cijena zlata nije dobar pokazatelj izlaza iz krize. 'Čim je cijena zlata na tako visokoj razini znači da se nestabilnost i nepovjerenje povećalo', zaključio je Lovrinović. Ovakva tržišna kretanja pogodit će i novčanike romantičara koji su dragu osobu planirali okititi zlatom.