Pozivi na blokadu

Nova cijena pšenice dovela do raskola među seljacima

Slika nije dostupna
Dok jednan dio seljaka prihvaća Agrokorovu ponudu od 95 lipa po kilogramu plus 15 lipa od države, drugi smatraju da je ta cijena besramno niska. Inače, na svjetskim burzama cijena pšenice danas se kreće između 75 i 80 lipa. U ovom trenutku Agrokorova je ponuda najveća u državi. Seljake koji su se za pšenicu zadužili još kod sjetve pritišću njihovi kreditori. Oni im za ovogodišnju pšenicu nude manje od 95 lipa, a seljačke udruge pozivaju na njihovu blokadu.

Zajednica udruga seljaka Slavonije i Baranje na sinoćnjem je sastanku donijela odluku da ne odustaju od otkupne cijene pšenice od 1,25 kune po kilogramu, a u protivnom najavljuju velike prosvjede. Prema riječima predsjednika Zajednice Antuna Lasla, na sastanku Predsjedništva, koji je trajao do 22,30 sati, odlučili su zatražiti hitan sastanak s ministrom poljoprivrede Petrom Čobankovićem i potpredsjednikom Vlade Damirom Polančecom.

'Tražimo da sastanak bude do petka, s tim što ćemo još večeras pokušat stupiti u kontakt s ministrom Čobankovićem i izvijestiti ga o našim zahtjevima', kazao je Laslo. Dodao je kako 'Zajednica udruga seljaka Slavonije i Baranje podržava Agrokorovu ponuđenu cijenu od 0,95 kune po kilogramu pšenice, ali da država umjesto 0,15 koliko planira dodati na tu cijenu, doda 0,30 kune po kilogramu, kako bi seljak za kilogram pšenice dobio 1,25 kuna'.

Svaka druga varijanta 'bila bi prava propast za proizvođača pšenice', ocijenio je dodavši 'to nećemo dozvoliti'. Laslo je ocijenio 'nepoštenim i nemoralnim ponude članica Žitozajednice koji nude otkupnu cijenu pšenice od 0,78 do 0,82 kune po kilogramu'. Probleme oko ovogodišnje otkupne cijene pšenice nazvao je 'najkritičnijom i najoštrijom situacijom u povijesti slobodne i demokratske Hrvatske'.

>> Ratari prijete blokadom, mljekari traže zaštitu

Laslo je kazao da Zajednici udruga seljaka Slavonije i Baranje podršku 'i spremnost na velike prosvjede daju seljačke udruge diljem Hrvatske'. 'Smatramo da je država najodgovornija što se ne vodi dobra agrarna politika zbog čega smo spremni organizirati prosvjede', kazao je u večerašnjoj izjavi za Antun Laslo. Naglasio je kako se 'seljaci slažu , te i sami traže da se, između ostalog, provede kontrola dodijeljenih novčanih poticaja, jer je svima jasno da su do poticajnih sredstava došli u velikom broju i oni koji veze nemaju sa selom, zemljom i proizvodnjom hrane, te da su novce trošili na desete stvari'.

Povezane teme