Diplomatski izvori kažu kako su Sjedinjene Države ponudile da će smanjiti gornju granicu subvencija za poljoprivredu na 14,5 milijarda dolara na godinu, a sad se očekuju ustupci Europske unije koja bi morala smanjiti EU-ove tarife za 80 posto, a ne za 60 kako je već prije bilo ponuđeno.
EU očekuje da vodeće zemlje u razvoju, Kina, Indija, Brazil i Meksiko, na sličan način smanje svoje tarife na industrijsku robu i usluge koje dobivaju iz razvijenih zemalja.
Kad su prošli ponedjeljak pregovori počeli, povjerenik EU-a za trgovinu Peter Mandelson rekao je da je EU spreman odustati od svih subvencija na poljoprivredni izvoz ako se postigne dogovor o tzv. pregovorima iz Dohe koji traju već sedam godina.
EU podupire novi kompromisni dokument WTO-a, rekao je Mandelson u subotu u Ženevi. 'Bliži smo dogovoru nego ikad u zadnjih sedam godina'. Mandelson je za radio BBC rekao da su izgledi za sporazum porasli s pola-pola, porasli na 75 posto.
'Nije to još riješeno, još je velik broj teških tema kojima ćemo se baviti idućih dana. Ali sad imamo temeljni paket i dosta dobre volje zemalja u razvoju, to će nam ubrzati rad', rekao je EU-ov povjerenik.