Nafta na rekordnih 134 dolara za barel

Slika nije dostupna
Cijene nafte povećane su na rekordnih 134 dolara za barel nakon što je američka vlada izvijestila o iznenađujućem smanjenju njezinih zaliha sirove nafte, što je obnovilo strah od pritiska na ponudu.

S novim rastom, cijene nafte povećane su za 34 posto od početka godine.

Slabljenje američkog dolara, koje je jedan od glavnih uzroka poskupljenja nafte, i u srijedu je potaknulo kupovinu terminskih transakcija za naftu, jačajući kupovnu moć kupaca s drugim valutama, kazali su trgovci, prenosi Reuters.

Na robnoj burzi u New Yorku - NYME, sirova nafta dosegla je cijenu od 134.10 dolara za barel, a u Londonu je trgovanje naftom tipa Brent zaključeno na cijeni 132.70 dolara za barel.

Američka Uprava za energetske informacije izvijestila je da su zalihe sirove nafte prošloga tjedna smanjene za 5.4 milijuna barela.

Pad tjednih zaliha povećao je zabrinutost da će problemi s ponudom postojati godinama, dok proizvodnja ne uspijeva pokrivati rastuću potražnju. Terminske transakcije za naftu, za isporuku u prosincu 2016. godine u srijedu su narasle na preko 142 dolara za barel.

Investicijska banka Goldman Sachs objavila je procjenu prema kojoj će prosječna cijene nafte u drugoj polovici ove godine biti 141 dolara za barel, dok bi 200 dolara za barel nafta mogla prijeći 2010. godine.

Prosječna cijene nafte prošle je godine iznosila 64.20 dolara za barel, a u svibnju 2007. bila je 55.43 dolara.

Nafte će biti sve manje

Stručnjaci za pitanja energije očekuju da će u dolazećim godinama nastupiti nestašica nafte s teškim posljedicama.

Količine crpljene nafte već su prešle najvišu moguću granicu, navedeno je u rezultatima istraživanja Energy Watch Group, predstavljenog u srijedu u Berlinu.

"To je glavni razlog rastuće cijene nafte", izjavio je jedan od autora istraživanja, Werner Zittel, komentirajući rast cijene nafte na tržištu Sjedinjenih Američkih Država iznad granice od 130 dolara.

Ta cijena "nije kraj procesa, nego početak kraja", ustvrdio je analitičar energijskih kretanja u Deutsche Bank Josef Auer.