Dvije su kompanije došle do vrlo dobrih rezultata istražnim bušenjem u blizini mađarsko-hrvatske granice u Zalati u Županiji Baranya, objavila je danas INA, a isto je priopćenje objavio i MOL na svom webu.
To je prvi rezultat ugovora kojeg su MOL i INA potpisali u rujnu prošle godine za zajedničku izradu istražne bušotine (ili više njih) u istražnom području Zalata (Mađarska) - Podravska Slatina (Hrvatska), s ciljem eksploatacije ugljikovodičnog potencijala Dravske potoline.
Uspjeh postignut bušotinom Zalata-1 je prvi veliki rezultat strateškog partnerstava INA-e i MOL-a u istraživanju i proizvodnji ugljikovodika, navodi se u priopćenju.
Točne rezerve ugljikovodika, koje su nedavno otkrivene, utvrditi će se nakon analize ležišta.
Produktivna bušotina nalazi se u području koje je slabo istraženo što, ocjenjuje se u priopćenju, otkriće čini još vrednijim jer otvara nove perspektive za istraživanje na tom prostoru.
Stranke će dijeliti buduću proizvodnju u jednakom omjeru (50:50).
Budući da u tom području nema proizvodne infrastrukture, za konačnu će razradu polja vjerojatno biti potrebni opsežni pripremni radova u trajanju od nekoliko godina, ističu iz Ine.
Prva bušotina Zalata-1 završena je u prosincu 2006. na dubini od 3.515 metara.
Trenutno se u bušotini ispituje interval od 3.100 - 3.200 metara.
Od tri sloja za koja se predviđalo da sadrže plin iz dva je plin već dobiven.
Ispitivanjem je iz najdubljeg sloja dobiveno 62.000 prostornih metara plina na dan uz nešto kondenzata. Nakon obrade, srednji sloj daje 337.000 prostornih metara plina dnevno što je za mađarske prilike značajna količina.
Ugovorom između MOL-a i Ine predviđeno je bušenje druge istražne bušotine na hrvatskoj strani, u slučaju pozitivnih rezultata prve.
Opseg plinonosnih dolomitnih slojeva odnosno stvarna veličina ležišta i količina pridobivih rezervi plina tek će se utvrditi na temelju novih podataka bušenja, a u pripremi su i planovi za nastavak zajedničkog istraživanja, navodi se u priopćenju.
U sklopu strateškog partnerstva između MOL-a i Ine odvijaju i drugi radovi u hrvatsko- mađarskom pograničnom području. U tijeku je procjena geofizičkih podataka snimljenih na području Vizvar - Ferdinandovac, a također se planira zajedničko snimanje seizmike na istražnom prostoru Novi Gradac - Potony, navodi se u priopćenju.