Čelnici Skupine G-20, koja okuplja industrijalizirane zemlje i nova gospodarstva poput Kine, Indije, Brazila i Južne Koreje, po završetku summita su najavili poduzimanje niza hitnih i dugoročnih mjera za stabiliziranje financijskog sustava, poticanje domaće potražnje, pomoć novim gospodarstvim i zemljama u razvoju pogođenim krizom, te za jačanje regulatornog okvira. Ujedno su najavili održavanje drugog summita do 30. travnja iduće godine.
Čelnici G-20 iskazali su predanost da se MMF-u, Svjetskoj banci i drugim međunarodnim financijskim institucijama osiguraju dovoljna sredstva da nastave igrati svoju ulogu u prevladavanju globalne krize.
Japan je zasebno obznanio spremnost da MMF-u posudi 100 milijardi dolara, a japanski premijer Taro Aso pozvao je Kinu i bogate zemlje Zaljeva da učine isto.
>> Summit G20 - 'Ne podižite trgovinske barijere'
Generalni direktor MMF-a Dominique Strauss-Kahn pozdravio je ishod dvodnevnog summita u Washington, nazivajući usuglašeni plan akcije 'značajnim korakom međunarodne zajednice, prema jačoj suradnji usmjerenoj rješavanju globalne financijske krize i podršci kapacitetima MMF-a da pridonese tim naporima'.
Zajedničko priopćenje G-20 daje MMF-u središnju ulogu kod odgovora na krizu kao i kod predlaganja kako reformirati svjetska financijska tržišta, naglasio je Strauss-Kahn.
Globalna zastupljenost na summitu u Washingtonu, po njegovim riječima, pokazuje da 'novi svjetski ekonomski poredak koji se razvija, ima više dinamike i širu uključenost nego i jedan viđen do sada'.
Strauss-Kahn je posebno naglasio kako je važna predanost sudionika summita da se 'prihvaćeni akcijski plan energično i u cjelosti provede'.
Predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick je ocijenio kako je najvažnije da nakon zaključaka summita uslijedi akcija, ističući da građani od svojih čelnika očekuju 'globalni, koordiniran i brz odgovor' na krizu.
On je ocijenio korakom naprijed, da se čelnici razvijenih gospodarstava sastaju s čelnicima rastućih ekonomskih sila, ali je upozorio da niti najsiromašnije zemlje u razvoju ne smiju biti zaboravljene.
'Godišnja pomoć do 100 milijardi dolara najsiromašnijim zemljama, samo je kap u moru u usporedbi sa bilijunima dolara koji se sada koriste za financijsko spašavanje u razvijenom svijetu', upozorio je Zoellick.
On je naglasio da će Svjetska banka nastaviti pružati svoje financiranje, ideje, inovativne proizvode i partnerstvo kako bi pomogla zemljama u razvoju, te dodao kako je ohrabren predanošću čelnika G-20 da Svjetskoj banci osiguraju dovoljna sredstva za ispunjavanje tih zadaća.