Sindikati poručuju

'Minimalac mora rasti, a poslodavcima neka pomogne država'

Slika nije dostupna
Poslodavci i sindikati počinju bitku za minimalac. Od početka sljedećeg mjeseca minimalna bi plaća prema zakonu trebala rasti, no poslodavci upozoravaju kako takvo povećanje u godini krize nema smisla. Sindikati poručuju: minimalac mora rasti, a ako poslodavci nemaju dovoljno novca neka im pomogne država.

Zaštitar Zvonko Knežević prima minimalac. Kaže kako je preživljavanje s 2700 kuna ples na rubu egzistencije. Kartice, minusi i zaduživanje krug su bez izlaza. 'To je samo čisto preživljavanje, a naše druge potrebe tipa kultura, odjeća ne dolaze u obzir. Znači kreše se sve što se može skresati', objašnjava Zvonko.

Zvonko i 115 tisuća hrvatskih radnika s minimalnom plaćom napeto iščekuju početak lipnja kada bi zbog prošlogodišnjeg rasta BDP-a i sadašnji minimalac od 2747 kuna trebao skočiti za gotovo 400 kuna. Međutim to je za industrije nagrižene recesijom teško izvedivo. Poslodavci kažu kako je i zamrzavanje minimalca jedva održivo. 'Rast minimalnih plaća u ovoj godini je nelogičan zato što je godina recesije i krize, a rast je direktno vezan na prošlogodišnji rast BDP-a koji je bio pozitivan što je određeni paradoks' tvrdi savjetnik glavnog direktora HUP-a Marko Žubrinić.

No sindikati su odlučni. Minimalac od 1. lipnja mora rasti jer je ionako premali u odnosu na prosječnu plaću. Predlažu da drvnom i tekstilnom sektoru koji ne mogu isplaćivati uvećani minimalac pomogne država. Socijalni partneri uskoro će morati uskladiti novi model za izračun minimalaca. No kakav god on bio jedno je sigurno, Hrvati teško žive i s prosječnom, a život s minimalnom plaćom od 2 700 ispod je razine ljudskog dostojanstva.