Loše vijesti

Nepopularne mjere: Kriza ruši minimalac za 20 posto

Slika nije dostupna
Kriza bi uskoro minimalnu zajamčenu plaću od 2.814 kuna mogla srezati za čak jednu petinu. Poslodavci kažu da najugroženiji sektori ne mogu preživjeti recesiju s takvim minimalcem, a sindikati za smanjivanje ne žele ni čuti.

Minimalac nije dovoljan za preživljavanje, no izgleda da će ga kriza još smanjiti. Od njega trenutačno živi 50 tisuća radnika, a iznosi 2.814 kuna bruto, odnosno samo 1.900 kuna neto. Zbog krize on bi se mogao smanjiti i do 20 posto jer poslodavci kažu da je za, recesijom najugroženije industrije, drvnu i tekstilnu i ovakav previsok. Za te sektore tražit će niži minimalac. 'Znači da možemo imati različit iznos i visinu minimalne plaće, ovisno o sektoru i njegovoj uspješnosti odnosno produktivnosti', rekao nam je Bernard Jakelić, v.d. glavnog direktora HUP-a.

>> Rat za minimalac: Država primijenila formulu izračuna koja paše poslodavcima

Sindikati za taj prijedlog ni da čuju. Žele da se za sve računa isto kao i do sad: 39 posto od prosječne plaće uvećane za rast BDP-a u godini prije. Ako je rast negativan kao ove godine, onda žele da plaća miruje. 'Ma ne možemo pristati ni na što, što je ispod razine na kojoj smo trenutno, s tim da smo protiv toga da tekstilna i drvna industrija idu sa nižim udjelima', istaknuo je Krešimir Sever, predsjednik NHS-a. I jedni i drugi uskoro će za stol s ministrom gospodarstva Popijačem gdje će pokušati naći zajednički jezik oko krojenja minimalca.