Katastrofalni podaci objavljeni su uoči susreta njemačke kancelarke Merkel i francuskog predsjednika Sarkozyja posvećenog zaustavljanju krize u eurozoni. Rast njemačkog gospodarstva u drugom kvartalu ove godine gotovo je zaustavljen. Revidirani su i podaci iz prvog kvartala s 1,5 posto na 1,3 posto. Ulagači su odmah reagirali na loše vijesti. Burzovni indeksi ponovno padaju. Oslabio je i euro.
'To što je njemački BDP znatno ispod očekivanja, naravno, odražava se na tržište. Uz to, ispravak na niže rezultata prvog kvartala povećava zabrinutost da bi povrh dužničke krize mogla stići i gospodarska kriza', ističe Oliver Roth, burzovni analitičar. Loše vijesti o stanju gospodarstva zemlje koja je pokretala ekonomski oporavak eurozone, samo su nastavak crnog niza.
Prošli tjedan već je objavljeno da francusko gospodarstvo stagnira. Ekonomski rast u eurozoni usporio je na samo 0,2 posto. Burze s nestrpljenjem iščekuju vijesti sa sastanka njemačke kancelarke Merkel i francuskog predsjednika Sarkozyja o zaustavljanju krize. Jedna od glavnih tema je izdavanje zajedničkih euro obveznica koje bi zamijenile obveznice pojedinih zemalja.
'Očekujem i nadam se da će kancelarka Merkel ostati čvrsta oko euro obveznica tijekom susreta sa Sarkozyjem. Mislim da bi euro obveznice kratkoročno smirile tržišta, ali na dugi rok bi ih zatrovale', kaže Roth. Europska središnja banka prošli je tjedan kupila 22 milijarde eura talijanskih i španjolskih državnih obveznica. To je privremeno smirilo tržišta i zaustavilo širenje dužničke krize na te dvije zemlje.
Italija je pristala na zahtjev središnje europske banke da već do 2013. proračunski deficit svede na nulu. Kako bi ostvarila potrebne uštede od 45 milijardi eura, talijanska vlada ukida manje općine i pokrajine s oko 55 tisuća zaposlenih. Ukidaju se i tri državna praznika, među kojima i praznik rada.