Premijerka je zaprijetila bankama, fiksirajte tečaj i smanjite kamatu. Banke uzvraćaju priopćenjemzahtjev je zakonski dvojben i neizvediv. Na druženju oporbe nakon proslave Oluje pričalo se jedino o tome. Dogovor Vlade i bankara proglasili su neuspješnim.
'Očito se nije razgovaralo s bankama jer ova vrsta ping ponga s bankama nema smisla, treba rješenje. Očito u to nije uključena niti narodna banka i njezin guverner, a trebao bi biti i očito postoji svijest u bankama da neko rješenje treba naći i da ljude treba naći u zonu sigurnosti', kaže Zoran Milanović, predsjednik SDP-a.
'Građani time imaju potpuno definiran kreditni okvir, naravno snosit će dio troška u tome, ali znat će i dijeliti sudbinu zajedno sa svim drugim građanima Hrvatske koji su u eurima uzimali kredit', kaže Radimir Čačić, predsjednik HNS-a.
Prostora ima, po mišljenju SDP-a, za smanjenje kamatnih stopa kod kredita u svim valutama. Prosječna kamatna stopa u Hrvatskoj veća je od šest posto, za razliku od susjedne Slovenije gdje je dvostruko manja. No, nisu sve zemlje Europske unije s tim prosjekom. U Rumunjskoj ili Bugarskoj daleko su veće od hrvatskog prosjeka. Olakšanje će donijeti ulazak u Europsku uniju.
Onima koji su se vezali uz švicarski franak to ne pomaže. Trebaju hitno rješenje. Iz Udruge Franak poručuju - i Vladine mjere bi pomogle, samo neka se realiziraju. 'Iako vatrogasne, dat će prostora da pritisak popusti i da se poradi na cjelovitom rješenju', kažu iz udruge Franak. Jer mnogi su već ionako na rubu bankrota.