'Euro je prodan Europljanima od strane političara kao način integracije Europe. Ironično, imao je suprotan efekt, uzrokovao je dezintegraciju Europe', izjavio je povjesničar s Harvarda Niall Ferguson.
Danas, imamo dvije suprotne strane u eurozoni. S jedne strane su zemlje kao što su Grčka i Italija, koje traže ekonomski spas. S druge su strane zemlje kao Francuska i Njemačka koje financiraju spašavanja tih zemalja zahtijevajući velike štednje zauzvrat.
Rezultat je podijeljena eurozona i možda prvi pravi test unije. Europske vlade se raspadaju. Talijanski premijer Silvio Berlusconi trebao bi odstupiti. Tako bi postao četvrtim premijerom u eurozoni koji se odrekao vlasti u ovoj godini, odmah nakon Georgea Papandreoua(Grčka), Josea Socratesa(Portugal) i Briana Cowena(Irska).
Prevelik da propadne?
Mnogi se stručnjaci slažu da je glavni problem eurozone nedostatak kontrole i provedbe snage. Sedamnaest zemalja dijeli zajedničku valutu, a 17 zemalja provodi vlastitu fiskalnu politiku.
Povjesničar s Harvarda Nell Ferguson izjavio je 'Moja je hipoteza da će euro preživjeti, jer je preskup da ga se riješi. Ali Europska unija je žrtva... Dogodit će nam se čudna situacija u kojoj će euro preživjeti, ali će se Europska unija raspasti'.