Slavko Kulić o krizi

'Iza svega je podjela na mali broj bogatih i velik siromašnih, a mi o problemu ne raspravljamo'

Slika nije dostupna
Prvi put u gotovo sto godina SAD je izgubio najviši kreditni rejting. Strahuje se od kaosa na burzama i nove globalne recesije. Najrazvijenije zemlje svijeta G7 pripremaju hitan sastanak. Gost Dnevnika Nove TV bio je Slavko Kulić s Ekonomskog instituta.

Profesor Slavko Kulić smatra da će najnoviji događaji u SAD-u izazvati novi val gospodarske krize jer 'cijeli svijet užurbano klizi u dužničku bob stazu'. Kulić smatra kako se neravnoteža proširila na cijelu Europu.

'SAD su samo dio tog duga u visini od 15 tisuća milijardi.  93 posto svijeta su dužnici, a samo 7 posto su vjerovnici. Svijet je u ovom trenutku dužan 42 tisuće milijarda dolara i taj se broj u deset godina udvostručio'. To je suština onih koji stoje iza dužničke doktrine, iza federalnih rezervi kao privatne institucije privatnih banaka, upozorio je Kulić dodajući kako se radi o o problemu klasne segregacije svijeta na manji broj bogatih i sve veći broj siromašnih. 'Svi smo u vlasti banaka', tvrdi Kulić.

Što se tiče odražavanje cijele situacije na Hrvatsku, Kulić smatra da je Hrvatska duboko u cijelom problemu 'i po dubini i po širini usred neoliberalne doktrine'. 'Naš problem je što nismo reagirali i ne reagiramo niti sada. Primjerice nitko ne govori da nam ubrzo stiže rata duga od 15,5 milijardi eura duga. Nitko od vlasti ne reagira, ni predsjednik ni premijerka što znači da vlada sama sebi ostvaruje pomak na vladanju na dug. Onda se moramo zapitati zna li naša javnost uopće o stanju duga', pita se Kulić.

'Naša vlast nije pitala niti vladu niti narod, mi smo dublje u problemu jer o njemu niti ne raspravljamo.'Obama je bar upitao Kongres o mišljenju glede povećanja javnog duga. Nama nedostaje osnovne političke kulture i razumijevanja.', napominje Kulić.  Što se tiče dolara Kulić smatra da je u dubokoj inflaciji. 'Kina je najveći vjerovnik, a Rusija se počela buniti zbog života na dug. Dolar je bez pokrića i čeka se dan kad ćemo se susreti s istinom. S obzirom na MMF ima oko 1.500 milijardi za intervenciju, saznao sam da od toga u kešu ima negdje 400 stotine milijardi za intervenciju što znači da ne može intervenirati na sve ono što bi trebali. Što se tiče eura stabilizacijski fond ima oko 440 milijardi eura za intervenciju i to nije dovoljno. To što se događa u Italiji i Irskoj imat će odjeka u Njemačkoj. A euro nije valuta i iza njega nema države niti pokrića i na tankim je nogama što smo i vidjeli', zaključio je Kulić koji izlaz iz cijele situacije vidi u našem ponašanju.

'Svijet može trošiti samo onoliko koliko zaradi, a nečiji konzumerizam je nečija zarada', kaže Kulić.

Povezane teme