Nakon godina snažnog gospodarskog rasta, država se srozala pred stanje bankrota, jer je sa čak 45 milijardi eura spašavala svoje posrnule banke. Jeftino zaduživanje u godinama jakog rasta napumpalo je cijene irskih nekretnina i pojačalo građenje. Država je poreze zato fokusirala na imovinu. No kada je kriza slomila građevinski sektor i srušila cijene, banke više nisu mogle naplaćivati kredite a državi su pali prihodi.
>> Hrvatska na 19. mjestu u redu za bankrot
Irskoj nije ostalo ništa drugo no spašavati banke sa čak 45 milijardi eura što ju je bacilo u debeli minus. Stručnjaci predviđaju da se to neće dogoditi u Hrvatskoj. 'Za sada je hrvatski bankovni sustav stabilan visoko kapitaliziran i svi stress testovi i procjene relevantnih institucija i analitičara ukazuju na to da hrvatski sustav može podnijeti nastavak rasta nenaplativih potraživanja', rekla nam je Zrinka Živković Matijević, ekonomska analitičarka Raiffeisen banke.
Dramatični dani
Zbog novca s kojim su nacionalizirali banke minus Irske pojeo je čak 32 posto BDP-a. Grčka ga je uspjeli smanjiti na i dalje visokih 13,6 BDP-a. Hrvatski minus od 4,3 posto BDP-a puno je manji ali su i hrvatski problemi drukčije prirode. Dok čeka pomoć MMF-a i Unije Irska živi dramatične dane.
'Irski narod sada je paraliziran od straha i zabrinutosti za svoju budućnost za svoje poslove i za svoje obitelji', istaknuo je Kenny Enda, šef irske oporbe. Vlada je odbijala priznati da treba pomoć no zadnje vijesti govore kako je guverner centralne banke najavio da Irska od EU i MMF-a ipak očekuje spasonosnu pozajmicu od nekoliko desetaka milijardi eura.